Nagyon sokat lehet arról olvasni, hogy miért lehet kártékony a videojátékozás, de arról keveset, hogy milyen előnyei vannak. Mint minden más tevékenység, mértékkel fogyasztva (ez esetben játszva) használ. Videojátékokra rákattanni függést is okozhat, izolálhatnak (vagyis elzárhatnak minket a külvilágtól), ami a személyiségünkre és mentális egészségünkre is rossz hatással van.
De akkor nézzük, hogy milyen jótékony hatásai vannak a mérsékelt gamingnek:
Agyi stimuláció – a játékok nagy részében összetett dolgokon kell gondolkodni, vagyis az agyunk több részét is dolgoztatjuk egyszerre, ráadásul sokszor gyorsan kell reagálnunk. A kritikus, analitikus gondolkodást is serkentheti a játék.
Jutalmazás – a játékokban általában vannak célok. Ezek elérésekor jó érzés tölt el minket.
Mentális zavarok enyhítése – egyes játékok mérsékelt használata segíthet a trauma-feldolgozásban, vagy a szorongástól, depressziótól szenvedőknek, hogy egy kis időre elterelhessék a figyelmüket a belső fájdalomról. A fontos itt is a mérték, mert csak a játékba menekülni a gondok elől veszélyes is lehet. Mankóként használni viszont a szakemberek szerint szabad.
Kitartás gyakorlása – a játékban sokszor veszítünk, és újra meg újra el kell kezdenünk egy-egy feladatot. Ez segíthet abban, hogy megtanuljunk veszíteni, és hogy ne adjuk fel a próbálkozást akkor sem, ha valami nem sikerül elsőre. Hanem tartsunk ki.
Nagyon fontos, hogy ezek a pluszok akkor működnek, ha tudunk mértéket tartani a játékidővel. Ha az alvásunk kárára megy, szorongunk tőle, vagy programokat mondunk le miatta, akkor már függőségről beszélünk, aminek semmilyen egészséges oldala nincsen.
És persze az sem mindegy, mit játszunk. Vannak tökéletesen debil játékok – különösen telefonokra –, amikből biztosan semmit sem lehet tanulni. És vannak olyanok, amelyektől mérnököknek és sakkmestereknek is füstöl az agyuk, olyan sok gondolkodást igényelnek. Válogasd meg a játékaidat! (WebMd)