Ma van a magyar költészet napja, ezt 1964 óta ünnepeljük minden évben, József Attila költő születésnapján. Ezen a napon rengeteg vers és szavalat hangzik el, nemcsak az iskolákban, hanem gyakorlatilag bárhol: villamoson, kapualjban, tévében, és a közösségi oldalakon. Olyanok is szoktak verseket posztolni a költészet napján, akik valójában nem is kedvelik annyira a verseket. De sokszor elég ciki bevallani, hogyha valaki egyáltalán nem szereti a verseket. Pedig azzal sincs semmi baj.

Egyébként verseket olvasni tényleg sokkal fárasztóbb tud lenni, mint prózai szövegeket. Sok a fura ritmus, a rím, és nem mindig egyértelmű, hogy mi a bánatra gondolhatott a szerző. De épp azért vannak a magyarórák, hogy ezeket megbeszéljétek. Ha szerencsétek van, olyan emberek vesznek majd körül, akik segítenek megszeretni és megérteni a verseket. Még akkor is, ha azok elsőre végtelenül hosszúnak tűnnek.
Ha nincs kedved ma verseket olvasni, az se baj, hallgass zenét. A dalszövegek is versek. És most azt is megmutatjuk, hogy egy versnek nem kell ahhoz hosszúnak lenni, hogy benne legyen minden fontos, amire a költő gondolt vagy amit épp érzett. Összegyűjtöttünk néhányat a legrövidebb versek közül.

Kezdjük mindjárt a szülinapossal. Ezt a két sort ezerféleképp lehet olvasni, és az elemzése is egészen hosszú szokott lenni. De a kérdés az, hogy neked mit jelent.
József Attila: Két hexameter
Mért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis!
Mért ne legyek tisztességes? Kiterítenek úgyis!
Következzék egy még rövidebb. Ezt nagyon magyarázni se kell, és mennyire jó már…
Fodor Ákos: Három negatív szó
Nincs
Semmi
Baj

Íme egy a legrövidebb a magyar versek közül:
Tandori Dezső: A betlehemi istállóból egy kis jószág kinéz
Hc3
Ehhez azért adunk egy kis magyarázatot. A fenti vers egy sakklépés, a huszár a c3 mezőre lép. Ez egy gyakori nyitás a sakkban, világos kezd. És a cél, hogy legyőzze a sötét bábukat. Tandori Dezső három ehhez hasonló sakkverset írt, ha legközelebb szabadon választható költeményt kell megtanulni órára, szívből ajánljuk.
A következő nem is annyira vers, mint inkább jegyzet. Weöres Sándor írta, még címe sincs. Így szól:
Tojáséj
Ennyi. Igen, jól látod, hiányzik belőle a h betű. Ezzel máris gondolkodóba esett a nyájas olvasó, hogyan is lehet értelmezni az verset.
A Guinness Rekordok Könyve szerint egyébként a világirodalom legrövidebb verse egy Aram Saroyan nevű költő és író műve. Ez az alkotás egy négylábú m-betű, amit elolvasni annyira nem is lehet, de érdemes nézegetni. Láthatsz benne i-t, n-t, r-. Arra mindenképp jó, hogy elindítson az emberben valamilyen érzést vagy gondolatot. És hát a verseknek pont ez az egyik legfőbb szépségük.
Forrás: port.hu