A legrosszabb viaszfigurák, amik megnevettették a világot

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Madame Tussaud nevét mindenki hallotta már, és az is közismert, hogy viaszfigurák kötődnek hozzá. De kicsoda ő, és egyáltalán miért született meg az ötlet, hogy híres emberek mintájára bábukat készítsen?

Marie Tussaud 1761-ben, Anna Maria Grosholtzként jött világra Franciaországban. Már gyerekkorában megtanulta, hogy kell viaszfigurákat készíteni. Az anyja házvezetőnőként dolgozott egy orvos házában, Svájcban, aki ilyesmivel is foglalkozott, ezért megtanította Marie-t a modellezés alapjaira. Tussaud 16 évesen készítette el az első viaszfiguráját, méghozzá Voltaire-ről.

Madame Tussauds. Fotó: Wikipedia/John Theodore Tussaud, Odhams Press

De Benjamin Franklin és Jean-Jacques Rousseau bábuját is elkészítette. Miután meghalt a már említett orvos, Tussaud örökölte meg tőle a hatalmas gyűjteményét. Körbeutazta a figurákkal Európát, férjhez ment (Francois Tussaud-hoz, innen jött az ő neve is), majd az 1800-as évek elején Londonba ment.

Az időszakos kiállításai után 1835-ben megnyitotta a londoni viaszmúzeumot, ami azóta is a város egyik legfontosabb látványossága. Több mint négyszáz figura volt a múzeumban, néhány, amit Marie készített, még mindig megvan. De 1925-ben tűz ütött ki a helyen, majd 1941-ben egy német bomba csapódott az épületbe, és rengeteg szobor tönkrement vagy megsérült.

A múzeum manapság. Fotó: Madame Tussaud London

1842-ben Marie elkészítette a magáról mintázott szobrot, ami ma a múzeum bejáratánál látható – 8 évvel később pedig meghalt. A múzeum ma már négy kontinens városaiban üzemel, köztük Budapesten is. De nem csak Madame Tussauds neve alatt futnak viaszmúzeumok: vannak kisebb, nem hivatalos kiállítások is, ahol, hát, maradjunk annyiban, hogy nem mindig sikerülnek jól a figurák.

Az Egyesült Királyság egyik viaszmúzeuma ugyan 2012-ben bezárt, de előtte világhírű lett: azzal, hogy mennyire rosszak voltak a szobrok benne. A Great Yarmouthban üzemelő múzeumban több mint 150 modell volt látható, és egy Jane és Peter Hayes nevű házaspár vezette.

Fotó: Louis Tussauds Great Yarmouth & Other Interesting Wax Works

A múzeum 58 évig működött, és ez alatt turisták ezreit vonzotta, mivel egy rakás viaszfigura még csak nem is hasonlított arra, akiről mintázták. Amikor a múzeumot bezárták, a szobrokat egy gyűjtő vette meg. Ha a House of Wax be is zárta a kapuit, a figurák örökre kísérthetnek minket. Ő itt például Vilmos herceg:

Fotó: X

David Beckham és Victoria Beckham annak idején… na jó, soha:

Fotó: X

Itt pedig a néhai Diana hercegnő látható, aki elég szúrós tekintettel nézett:

Fotó: X

A legcsúnyább viaszfigura-múzeum címért jelenleg a Lengyelországban található Polonia Wax Museum versenyez. Tavaly egy látogató felrakta a Twitterre, milyen „csodákat” látott. Ez itt például Rowan Atkinson, vagyis Mr. Bean, aki ijesztő, rózsaszín szemekkek vizslatja a látogatókat.

Fotó: Seth Darby/X

Ő pedig itt Leonardo DiCaprio, érthetetlen kardigánban és furcsa, gyerekszerű, összekulcsolt kezekkel:

Fotó: Polonia Wax Museum/Instagram

A csípőficamos Marilyn Monroe, akinek épp bevertek egyet:

Fotó: Seth Darby/X

És a vicsorító Vilmos és Katalin hercegné:

Fotó: Seth Darby/X

Te voltál már viaszmúzeumban? Melyikben? És hogy tetszett? Írd meg nekünk a belső üzenetküldőben!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Szívrohamot kapott Nemere István

A legtöbbet író magyar szerző 80 éves.

Itt a kvíz és a nyeremény!

Emlékszel az októberi hírekre? Ha nem, lesni szabad!