A jégkrémevésnek és a buborékfújásnak tananyagnak kellene lennie, mondják a tudósok

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Egy brit kémikusokból, fizikusokból és biológusokból álló szervezet ajánlásokat tett közzé arról, hogy hogyan kellene megújítani az általános iskolai tantervet. Szerintük súlyos egyenlőtlenségek vannak a természettudományos-, a technológiai-, a mérnök- és matekoktatásban. Ugyanis csak kevés gyereknek adatik meg, hogy ezeken a területeken kézzel fogható tapasztalatokat szerezzen. Például kevesen élnek kertes családi házban, kevesen tudnak kirándulni a természetben és így tovább.

Azt szeretnék, ha a tanárok megmutatnák a gyerekeknek, hogy a tudomány menő dolog, és segítenék őket abban, hogy meglássák, hogyan léphetnek kapcsolatba a természettudománnyal az őket körülvevő világban.

Szerintük ezt úgy lehetne a legjobban elérni, ha bizonyos tevékenységeket beillesztenének az általános iskolai tantervbe. Ilyen tevékenység például: a jégkrémevés, a pocsolyában ugrálás, a buborékfújás, a jéggel, hóval való játékok. Úgy vélik, ezek a dolgok könnyen megtaníthatják a gyerekeknek, hogy hogyan változik a víz halmazállapota.

Fotó: Unsplash

Ajánlják továbbá a diákoknak a farmok látogatását, a növények termesztését, a szemét újrahasznosítását. Szerepel az ötletek között az árnyékokkal való játék, a kenyérdagasztás, az ásás és a hangszeres játék.

Az egyik tudós, aki oktatáspolitikai szakértő is egyben, arról beszélt: a gyerekeknek legkésőbb 11 éves korukra meg kellene érteniük, hogyan működik a hőmérséklet, és hogyan változtatja meg a dolgokat a melegítés és a hűtés. „Mi lehetne jobb kellék egy tanár számára ennek bemutatásához, mint egy jégkrém? Az ehhez hasonló tudományos tapasztalatok segítenek a gyakorlatias tanulásban, ezért úgy gondoljuk, hogy a tanterv részét kell képezniük.”

A szakértők szeretnének segíteni abban, hogy az általános iskolai természettudományos tanterv a lehető legátfogóbb legyen, a diákok pedig kézzelfogható tapasztalatokat szerezzenek arról, hogyan működik a tudomány a mindennapokban. Szerintük a valós életből vett tárgyak használata életszerűvé teheti a természettudományt minden gyerek számára, függetlenül attól, hogy milyen háttérrel rendelkeznek.

Te mit szólsz a tudósok ötletéhez? Szívesen tanulnál ilyen dolgokat a suliban? Írd meg nekünk a véleményedet a belső üzenetküldőben!

Forrás: Sky News, Royal Society of Chemistry

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hajóbaleset történt Budapesten

Bárkák ütköztek a parti hajóknak a Margit hídnál.

Kázmér és Huba

Ho-ho-ho-horror!

Jó reggelt!

Ördögpirula! Selyemsutty!