A hét műtárgya: Csúf hercegnő

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A hét műtárgya egy rettentő unalmas tévéműsor volt réges-régen. Mi megpróbálunk sokkal izgalmasabb műalkotásokat bemutatni, minden vasárnap.

Egy igencsak különleges, és a mai napig kérdéseket felvető darabot hoztunk ma nektek. Ez nem más, mint Quentin Matsys 16. századi festő festménye, a Csúf hercegnő vagy A csúnya hercegnő (The Ugly Duchess).

Matsys flamand volt, Flandria Belgium északi részén van. Kovácsként dolgozott, és állítólag azért lett festő, hogy egy nőt lenyűgözzön. Neki a legismertebb festménye ez a groteszk női portré, ami olyan, mintha valaki poénból egy reneszánsz képet keresztezett volna A majmok bolygója egyik szereplőjével. Így néz ki:

The Ugly Duchess. Forrás: Wikipédia
The Ugly Duchess. Forrás: Wikipédia

Több elmélet is van az 1500-as évek elején készült képről. Az egyik szerint a művész egyértelműen karikatúrának szánta. A bross, a ruha, a mély dekoltázs és a fejdísz, amit escoffionnak hívnak, már a kép készültekor is divatjamúlt volt, és a festő ezzel jelképezi „a nők öregedésre való képtelenségét”. Ekkoriban volt népszerű a Balgaság dicsérete című könyv, amiben a szerző, Rotterdami Erasmus arról értekezik, hogy a „vénasszonyok nem képesek az idő, és a saját fiatalságuk elmúlásával szembenézni.” Ma már erre a szexista, nőalázó hozzáállásra nyilván lenne egy-két szava a nőknek… de akkor más idők jártak.

A másik elmélet szerint a képen egy élő személy van, Margit, Tirol utolsó grófnője. Elég szomorú az ő története. 12 évesen adták hozzá János cseh király 8 éves fiához, János Henrikhez, akivel utálták egymást. Margit később olyat csinált, amit korábban egyetlen nő sem mert megtenni: egy vadászat után nem engedte vissza a kastélyba a férjét, aki kénytelen volt Csehországba visszatérni.

Margit újra férjhez ment, de úgy, hogy nem tudott előtte elválni. Így a pápa is kiátkozta és mindenki erkölcstelennek tartotta. Ekkor kezdték el táskapofájúnak hívni, és a középkor legfélelmetesebb külsejű nőjeként tartották számon a történelemben. Miközben ez minden bizonnyal nem volt igaz, mert egy krónikás például kivételesen gyönyörűnek nevezte őt.

Azt, hogy Margit lenne a képen, elég kevesen tartják valószínűnek, mert Margit a festmény elkészülte előtt 150 évvel már meghalt.

A harmadik teória, hogy Matsys egy Paget-kórban szenvedő idős asszonyról készített portrét. Ez a betegség kóros csontnövekedéssel és a csont deformálódásával jár. Egyik tünete, hogy a fej csontozata is nagy és torz lesz.

Hogy melyik verzió az igaz, minden bizonnyal sosem tudjuk meg. A festmény viszont már a maga korában is nagyon híres lett, mi sem jobb bizonyíték erre, mint hogy a nagy Leonardo da Vinci is készített róla másolatot.

Da Vinci másolata. Forrás: Wikipédia
Da Vinci másolata. Forrás: Wikipédia

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!