1980. május 26-án este indult a világűrbe az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan. Farkas akkor 30 éves volt, és ma tölti be a 75-öt.
Az űrrepülésre a Szovjetunió segítségével került sor. Az ő Szojuz űrhajójuk vitte fel Farkast és orosz társát, Valerij Kubászovot a Szaljut-6 űrállomásra. Kevés híján kilenc napot töltött az űrben. Mint akkoriban a legtöbb űrhajós, ő is vadászpilóta volt eredetileg.
Farkas Bertalan repülésének megtervezésekor a gyerekekre is gondolt a magyar vezetés. Akkoriban minden este volt mese a tévében. Ezt a Tévémaci nevű bábfigura vezette fel. Így aztán az űrhajós magával vitt egy Tévémaci-figurát, és a fellövés másnapján ő mondott mesét a magyar gyerekeknek, egyenesen a világűrből. Farkas óriási celeb lett Magyarországon, bár ez a szó még nem létezett. Mindenki Farkas Bercinek hívta, sokat szerepelt a tévében, előadásokat tartott az egész országban. A repülést sem adta fel, katonai szállítógépeket vezetett később. 2005-ben egy kisbolygót is elneveztek róla, amely most már a 240757 Farkasberci nevet viseli.
Idén született döntés arról, hogy újra lesz magyar űrhajós. A küldetésre a 34 éves Kapu Tibort választották ki, aki év végén vagy jövő év elején indulhat a Nemzetközi Űrállomásra. Az új űrprogramról itt írtunk részletesen.