1963. április 15-én tűnt fel először a képernyőkön a TV Maci, akit aztán az egész ország, sőt a határon túli magyarok is a szívükbe zártak.
A Magyar Televízió 1957-től sugároz. Egyetlen csatorna volt, ezen kellett megoldani mindent. Ahogy nálunk, ott is a híradó volt az egyik legfontosabb műsor. De adtak színházi előadásokat és filmeket; és gondoltak a gyerekekre is. Ezért vezették be az esti mesét, minden napra. Kezdetben ez abból állt, hogy a bemondók meséket olvastak fel könyvből. De ekkoriban még mindenkit lenyűgözött az is, hogy mozgóképet látnak, a bemondók pedig óriási celebek voltak.

A szerkesztők szerettek volna egy kis filmecskét, ami jelzi a mese elejét és végét. A tévének már volt bábstúdiója, így adta magát, hogy ezt is bábfilmként csinálják meg. Fontos volt, hogy ebből is valahogy tanuljanak a gyerekek. Az egyik ötlet egy orvosfigura volt, aki elmondja, hogy miért kell időben lefeküdni, fogat mosni meg gyümölcsöt enni. De szerencsére a maci nyert, aki ezt nem magyarázta, hanem csinálta.

A TV Macit Bálint Ágnes író találta ki. Neki köszönhetjük többek között a Futrinka utcát, Mazsolát, Frakkot és a Vízipókot. Az első tervek szerint egy erdei kunyhóban élt volna, de aztán rájöttek, hogy viszonylag kevés tévénéző gyerek él erdei kunyhóban. Így a maci is egy szokványos lakásba költözött. A feje fából készült, a teste kitömött textilből, és filccel borították. Belül drótváza volt, amivel pontosan beállíthatták a mozdulatokat, és sorra lefényképezték. Mint egy gyurmafilmnél.

A macinak is kellett alvóállat, de az már nem lehetett maci. Előbb egy Valérka nevű babát, később egy Paprikajancsi névre hallgató bohócot kapott.
A rövid klip zenéjét kívülről fújta az egész ország, hiszen ami akkor a tévében ment, azt mindenki látta. Azt már kevesebben tudták, hogy a sajátos hang a fagott nevű hangszertől származik.
A medve állandóságot hozott a gyerekek életébe. Mindennap számíthattak rá, és bár a mese időnként valami szörnyű román rajzfilm volt, a maciban meg lehetett bízni. 1980-ban elkísérte Farkas Bertalant a világűrbe, és a magyar űrhajós onnan mondott mesét.

Az első maci még egyértelműen lány volt: fodros bugyit és hálóinget viselt. A későbbi medvéket inkább nonbinárisra csinálták, szóval se fiú, se lány, hogy minden gyerek azonosulhasson vele.
A macit először 1981-ben újították meg. Új ruhát és szobát kapott, sőt gitárt is. De a gyerekek nem szerették, úgyhogy két évvel később újabb maci lépett színre. Nem akárki tervezte: Foky Ottó bábművész már hírnevet szerzett Misi mókus, Mirr-Murr vagy a Legkisebb Ugrifüles alkotójaként. Zöld pizsamába öltöztették, a szemeit pedig viaszból csinálták meg. Így könnyen mozgathatták és cserélgethették azokat is, a maci tudott már pislogni és ide-oda nézni. Ez a maci szerepel az első videóban is.

2012-ben aztán megint macicsere történt. Ekkor egy közgyűlöletet kiváltó rémség került a képernyőkre, ráadásul egy tesóval együtt. Az akkori tévévezetők mindenképp modernizálni akartak, ezért számítógépet is kapott. De hiába. Utálta mindenki. Négy hónap után a tévé meghátrált, és visszatért Foky Ottó macijához. A mai napig ez a medve van szolgálatban.
A Magyar Televízió ma már csak egy csatorna a sok közül, és eleve tévét sem néz mindenki. A TV Maci már nem közös élmény minden gyereknek, még annyira sem, mint a Minecraft. De fontos alakja volt a szocialista kultúrának, úgyhogy megérdemli, hogy felköszöntsük. Bár ennyi idősen talán már úgy illik szólítani: Televíziós Medve Úr!