2005 januárjában készült egy új meghatározás, amivel a Plútó elveszítette bolygó státuszát. A cikk elején meg is jegyeznénk, hogy a Plútónak két helyesírása is van: a Plútó a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete szerinti, de a Magyar Csillagászati Egyesület a Plutot használja. Szóval mindkettő helyes.
De hogy mi is történt szegény Plútóval? A Nemzetközi Csillagászati Unió 2005 előtt nem határozta meg elég pontosan, hogy mit tekinthetünk bolygónak. Így írtak egy határozatot, ami három kitételt is szabott:
- A Nap (központi csillag) körül keringő égitest.
- Elegendő tömegű ahhoz, hogy gömb alakba formálódjon. Ezt úgy mondják tudományosan, hogy hidrosztatikus egyensúlyban van. A hidrosztatikus nyomást egyszerűen nem lehet elmagyarázni, de a lényeg röviden: amikor a gravitációs térben a folyadékrétegek nyomják az alattuk levő rétegeket, és emiatt feszültség keletkezik a folyadékban. Ez összenyomja az égitestet.
- Bolygó az, ami tisztára söpörte a pályáját övező térséget. Tehát ő ott az egyeduralkodó, nem keringenek a pályáján mások.
A Plútó a harmadikon bukott el, mert nagy a keringési pályája, amin sorra fedeztek fel különféle égitesteket, amik körülötte keringenek, köztük olyanokat, amik majdnem ugyanakkorák, mint ő maga. Sőt, volt egy nagyobb is, ami az Eris nevet kapta. Ezért úgy gondolták, hogy vagy ezeket az égitesteket is bolygóvá minősítik, amivel már rengeteg lett volna. Vagy a Plútótól elveszik a bolygóságát, és kisbolygóvá vagy törpebolygóvá nevezik át. És ez utóbbi történt.
2006-ban lett hivatalosan is törpebolygó, az Eris után a második legnagyobb. És ezzel a Neptunusz lett a legtávolabbi bolygó a Naprendszerben. Addig a Plútó volt. A lefokozás amúgy akkora hír volt akkor, hogy a 2006-os év szava a nevéből képzett plutoed szó lett, ami leértékeltet, lefokozottat jelentett.
A Plútó egyébként érdekes kis égitest. Felszínén fagyott nitrogén és aktív gleccserek, jégvulkánok vannak. 1930-ban fedezték fel, és akkor lett a Naprendszer 9. bolygója. Egészen 2005-ig. Igazán jól csak 2015-ben vehettük szemügyre, amikor az amerikai New Horizons szonda elrepült mellette, és gyönyörű képeket készített róla.
A Plútót sok tudós újra bolygóvá szeretné avatni. Erre beadvány is készült, amit majd előreláthatóan 2027-ben fognak megvitatni. (Csillagaszat.hu/ IFLScience/ Kispolgár)