Péntek este 206 ország sportolói, edzői, sportvezetői szállnak hajóra Párizsban, hogy a Szajna folyón jussanak el a Trocadéro-kertig. Itt rendezik meg a 2024-es olimpia nyitóünnepségét. A játékok őshazája, Görögország vonul be elsőként, és a házigazda, azaz Franciaország zárja a sort. Augusztus 11-én este a franciák nemzeti stadionjában már sokkal lazább hangulatban gyűlnek össze a sportolók, hogy a záróünnepséggel véget vessenek az olimpiának. Közben kiosztanak (legalább) 329 aranyérmet 32 sportágban, és ebbe világszerte több mint hárommilliárd ember néz bele.
Miért ilyen nagy szám az olimpia?
Mert összegyűjti a világ szinte összes országából a legjobb sportolókat. Egészen parányi esélye van annak, hogy valakiből ötkarikás résztvevő legyen: a világon minden 500 000. emberből lesz olimpikon. Az első újkori olimpián (1896, Athén) még csak 241 induló volt, mindegyikük férfi. Párizsban már 10 714 sportoló vág neki a versenyeknek, a férfiak és nők eloszlása megközelíti az 50-50 százalékot. Minden sportágban lesz női induló, de kettőben (ritmikus gimnasztika, műúszás) nem indulnak férfiak. Két hétig világsztárok százai vonulnak fel a versenyeken: ami 128 éve különös kísérletként kezdődött, mára a világ fontos eseménye lett.
Megéri megrendezni?
A rendezés hatalmas költséget jelent, és szinte mindig veszteséges. A rendező városokban általában sok új sportlétesítményt építenek, gyakran új metróvonalakat, városrészeket is átadnak, rengeteg a fejlesztés. Nem ritka azonban, hogy a létesítmények az olimpia után üresen maradnak és tönkremennek. A magas költségek miatt egyre kevesebb város pályázik olimpiarendezésre.
Hol laknak az olimpikonok?
Pont száz éve, szintén Párizsban építettek először olimpiai falut a sportolóknak. A játékokhoz hasonlóan a falu is hatalmasra nőtt: idén 14 250-en költöznek be a toronyházakba, amelyeket minden küldöttség magának díszít fel. Ez nagyjából annyi ember, mint amennyien Pilisvörösváron laknak! Az olimpiai faluba „külsősök” ritkán és szigorú ellenőrzés után juthatnak csak be. A körülmények inkább egy ifjúsági szállásra vagy kollégiumra emlékeztetnek, mintsem szállodára, a sportolók nem luxusban laknak, légkondicionáló sincs a kétágyas szobákban.
Még a legnagyobb sztárok is gyakran ragaszkodnak ahhoz, hogy szálloda helyett a faluban lakjanak, a sportolók számára ugyanis ez egyedülálló élmény. Az olimpiai falu kantinja a világ legnagyobb étterme; egyszerre 3500 ember fér be ide, a sportolókra Michelin-csillagos séfek főznek. A Meki előtt eddig mindig hatalmas sorok kígyóztak, de idén nem költözik ki a gyorsétterem. A falu házait és létesítményeit a játékok után lakásokká, irodaépületekké, valamint boltokká alakítják.
Mekkora lesz a magyar csapat?
Magyarországot 21 sportágban 180-an képviselik a párizsi olimpián, húsz éve nem volt ilyen nagy magyar küldöttség. A magyar csapat a 2021-es nyári olimpián 6 arany-, 7 ezüst- és 7 bronzérmet szerzett, s várhatóan most is 6–9 között lesz az aranyérmek száma. Az olimpiai „jóslást” végző cég 7 magyar aranyat, 6 ezüstöt és 7 bronzot vár. Magyarország a legsikeresebb olimpiai nemzetek közé tartozik, a nyári játékok örökrangsorában a 8. helyen áll, csupa nagyhatalom között.
Ezen a két grafikonon látszik, hogy az évek során mennyi érmet szereztek a magyarok. Hiányzik néhány évszám, ugyanis Magyarország nem indulhatott az 1920-as olimpián, az 1984-esről pedig politikai okokból hiányzott. A világháborúk miatt elmaradt az 1916-os, 1940-es és 1944-es olimpia.
Kik a magyar esélyesek?
A vívók közül a férfi és a női kardcsapat, valamint a férfi párbajtőrcsapat is dobogóra hajt, ahogy az egymást követő 4. olimpiai aranyát megcélzó Szilágyi Áron (kard), valamint Koch Máté és Siklósi Gergely (párbajtőr) is. A kajak-kenusok jó pár érmet gyűjthetnek a férfi, női számokban egyaránt: Kopasz Bálint és Csipes Tamara a húzónevek. Kós Hubert a magyar úszók legnagyobb favoritja, és mindenki kíváncsian várja, mire képes hosszú kihagyása után Milák Kristóf.
Birkózásban Losonczi Dávid és Muszukajev Iszmail jó esélyekkel indul, az atléták közül a kalapácsvető Halász Bence szerepel a favoritok között, öttusában a férfiakat és a nőket egyaránt érdemes figyelni. Éremre tör a világbajnok vitorlázó Érdi Mária, vízilabdában a női és a férfi válogatott egyaránt odaérhet a dobogóra. De ne feledjük az olimpiai szállóigét: nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos. Még ha a szurkolói emlékezetben általában a győztesek maradnak is meg a legjobban.
Érdemes még megnézni: a Magyar Olimpiai Bizottság hivatalos csapatkönyvét, és a magyar versenyzők programját napi bontásban.
Kiemelt kép: Paris 2024