A pilóták, akik kiitták a bombázót

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Az alkoholizmus világszerte súlyos probléma. Nemcsak az a baj, hogy a részeg ember hülyeségeket csinál, hanem az is, hogy a szesz függőséget okoz. És ezért már a józan ember is megtesz bármit, hogy ne legyen józan. Isznak az északi népek, mert hideg van és sötét, isznak az olaszok és a spanyolok, mert anélkül nincs mulatság. Az arab országokban elvileg tiltja a vallás, úgyhogy oda parfümként csempészik be a szeszt. Magyarországon is nemzeti kincsnek számít a pálinka, és piros betűs ünnepeken a rendőrök tucatjával kapcsolják le az ittas sofőröket.

Borisz Jelcin korábbi orosz elnök részegen táncol

És vannak az oroszok. Talán egyetlen nemzet sem forrt úgy össze az alkohollal, mint ők. A nemzeti ital a vodka, ami igazán egyszerű és hatásos keverék: egy rész tiszta szesz és két rész víz. Mivel szinte végtelen az igény a vodkára, az lényegében pénzként működött sokáig. Így volt ez a Szovjetunióban, azon belül a légierőnél is.

Szeszek szárnyán

A hidegháború alatt a szovjet tudósok és mérnökök emberfeletti küzdelemben próbálták tartani a lépést az amerikaiakkal. Nem maradhattak le! Ha Amerikának szupergyors bombázói és vadászrepülői voltak, nekik is kellett. Meg is építették őket. Az egyik ilyen büszkeség a Tupoljev iroda műve volt, a Tu-22-es bombázó.

Hatalmas gép volt, és roppant nehezen vezethető. Rengeteg baleset történt vele, a legénység állandó életveszélyben dolgozott. Mégis vállalták a kockázatot, mert a gép gazdaggá tette őket, sőt a reptéri technikusokat is. Úgy hívták maguk között: a Fejőstehén.

A Tu-22-est hosszú repülésekre tervezték, és ehhez nélkülözhetetlen volt a klímaberendezés. Nemcsak a pilótáknak volt szükségük hűtésre, hanem az elektronikának is. A gépek jelentős része tengerészeti járőr volt, egy sor radarral és egyéb felszereléssel. A hűtőberendezés pedig alkohollal működött. Egyes változatok 400 liter alkoholos keverékkel szálltak fel, és ez a folyadék lényegében vodka volt.

Csapatmunka, közös vodka

A jó pilóta kívül-belül ismeri a gépét, szóval hamar rájöttek, hogy kincset találtak. Persze a hadsereg számon tartotta a hűtőfolyadékot, úgyhogy meg kellett egyezni a szerelőkkel is. A pilóták takarékoskodtak a hűtéssel repülés közben. Akár úgy is, hogy nem kapcsolták be azokat a zümmögő készülékeket, amiket hűteni kellett. Az így megspórolt alkoholt a technikusok leszállás után azonmód kannákba csapolták, megosztoztak rajta, és szépen hazacsempészték. Eladni nem volt nehéz: vodkára mindig akadt kereslet.

Sohasem tudjuk meg, hány járőrgép repült vakon, kikapcsolt radarral, hogy legyen mit inni. De végül is nem történt baj. Természetesen a főtisztek tudták, mi folyik – vodka! De egyrészt ők is megkapták a részüket az üzletből. Másrészt tehetetlenek voltak: a makrancos, veszélyes, elit pilótákat követelő repülőkhöz nem lett volna könnyű új személyzetet találni.

A Tu-22-es bombázókat régen kivonták a szolgálatból, az újabb gépekben már nem vodka biztosítja a hűtést. De az emberek ugyanolyanok, mint régen: isznak, és ha már rákaptak, a föld alól is előkerítik a szeszt. Vagy a levegőből.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk
Következő cikk

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!

Kalmopyrin a málnaszörpben

A Kreatív interjúja az egyéves Kispolgárról, nehézségekről, tervekről, hőbörgésről.

Egy kutya akkor is tökéletes, ha történetesen nem az

Ismerd meg Brodie-t, a ferde orrú kanadai Instagram-sztárt!