Jóval nagyobb kárt okoz a csillámpor, mint gondoltuk

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A csillámporról vagy a glitterekről először a színek és a vidámság jut az eszünkbe, pedig rendkívüli módon szennyezik a környezetet. Nem is csoda, hogy tavaly az Európai Bizottság szigorú intézkedéseket fogadott el, és megtiltotta az olyan termékek eladását, amelyekhez szándékosan mikroműanyagokat adtak, és azokat, amelyek mikroműanyagokat bocsátanak ki.

A csillámpor lényegében egy álruhába bújtatott mikroműanyag: ez azt is jelenti, hogy nem bomlik le, így könnyen felhalmozódik a környezetben. A csillámporok túlságosan picik ahhoz, hogy a szennyvíztisztító telepek kiszűrjék a darabjait. Ha bekerülnek a vízbe, károsítják az édesvízi élővilágot, ha pedig tovább úsznak, az óceánokat is beszennyezik.

Nem véletlen, hogy találtak már mikroműanyagot a Mount Everesten, de több emberi és állati testben is. Az eddig is egyértelmű volt, hogy a csillámporok mindenhol ott vannak és mindent beszennyeznek, de most egy brazil egyetem kutatói rájöttek, hogy a glitterek egy másik komoly problémáért is felelősek.

Inkwina / Wikipedia

Bár a csillámpöttyök műanyagból készülnek, gyakran van rajtuk egy fémbevonat is, ami alumíniumból, bizmutból, vasból vagy titánból készül. Ezek a fémek megakadályozhatják, hogy a vízi növények elegendő napfényt kapjanak.

A kutatók rájöttek, hogy a csillámok megzavarják a fotoszintézist, valószínűleg azért, mert azok fémfelületei visszaverik a fényt. Ezt a kérdést egy többek között Brazíliában és Argentínában őshonos vízi növényen, az argentin átokhínáron keresztül vizsgálták meg.

Ezek a növények nemcsak szépek, hanem élelmet, menedéket, árnyékot és oxigént biztosítanak szomszédaiknak. A kutatók egy rakás vízinövényt különítettek el és egy víztározóból gyűjtött vízzel „öntötték fel őket”. A növények egy része kapott csillámport, a többi nem.

Lara Gudmundsdottir / Wikipedia

A vizsgálat megállapította, hogy azokban az akváriumokban, amelyekben nem volt csillám, a fotoszintézis mértéke 1,54-szer nagyobb volt. Ami a csillámos növényeket illeti, az apró műanyagok csökkentették a vízben lévő fény mennyiségét, sőt, kis mértékben a növények légzését is befolyásolták.

A kutatók ugyanakkor közölték, hogy nehéz megbecsülni, mennyire súlyos a probléma: ahhoz, hogy felmérjék, hogyan hatnak a csillámok a vízi ökoszisztémákra, további kutatásra van szükség. Addig is azt kérték, hogy ha vannak fenntarthatóbb alternatíváink a csillámporok helyett, akkor térjünk át ezekre mihamarabb. Vagy esetleg ne használjuk. (Science Alert)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Szerkeszd te is a Kispolgárt!

Legyen több ufó? Több politika? Sport? Film? Neked írjuk, te döntesz!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.