Beindult a parlamenti szavazógyár hétfőn: a tavaszi ülésszak első napján az Országgyűlés hivatalosan is elfogadta Novák Katalin lemondását, majd megválasztotta Sulyok Tamást köztársasági elnöknek (róla itt írtunk bővebben). Sulyok nem foglalja el rögtön a pozíciót, a következő nyolc napban Kövér László lesz az átmeneti elnök. Másfél évnyi teljesen érthetetlen huzavona után a svédek NATO-csatlakozását is megszavazta a kormány. Az erről szóló javaslatot még 2022 nyarán nyújtották be a parlamentben, de azóta különböző indokokra hivatkozva nem szavaztak róla. (Kispolgár)
Túlélte a hosszú holdi éjszakát és újra kapcsolatba lépett a Földdel a japán űrszonda, a SLIM. A szondáról a landoláskor már írtunk nektek, akkor ugyanis felborult és egy időre ki kellett kapcsolni. Január vége óta azonban működik az energiaellátása. A nehéz indulás miatt a japán űrkutatási hivatal nem is gondolta volna, hogy a SLIM túléli a hosszú holdi éjszakát, ami egyébként 14 földi éjszakával egyenlő. A több mint két méter hosszú SLIM csaknem kétszáz kilót nyom, de ember nincs a fedélzetén. A szonda célja, hogy begyűjtse és elemezze a Shioli-kráterben található kőzeteket. (Reuters)
Jön a tavasz, jönnek a postaládákba befészkelő cinegék – hívták fel a figyelmet természetvédők. A széncinege a legelterjedtebb cinegefaj Magyarországon. A legtöbbször harkályodúkban költ, de a mesterséges odúkban is szívesen fészkel. Gyakori jelenség, hogy belopózik a postaládákba is, azok ugyanis a méretük és a röpnyílásuk miatt igen jó kis lakhelyet biztosítanak a számára. A baj csak az, hogy az oda bedobált levelek és küldemények veszélyesek a kotló madárra és a tojásaira is. Ezt sokféleképpen orvosolhatjuk: például cinegebiztossá tehetjük a postaládát, vagy segíthetünk nekik átköltözni egy másik odúba. Ha nem sikerül vagy nem akarjuk kilakoltatni őket, akkor hagyjunk egy cetlit a postásnak, hogy átmenetileg máshová tegye a leveleket. (MME)
Világrekordot döntött egy ugandai környezetvédelmi aktivista, aki 16 órán keresztül ölelgetett egy fát. Nem ez a leghasznosabb rekord a világon, de legalább jó üzenete van. A 29 éves Faith Patricia Ariok azért vállalkozott erre a kihívásra, hogy ezzel ösztönözze az embereket a faültetésre és arra, hogy vigyázzanak a meglévő fákra, erdőkre. Szerinte a fák a legerősebb katonáink az éghajlatváltozás elleni harcban. Faith nem tarthatott szünetet, a karjait nem engedhette le és nem ülhetett le a rekordkísérlet 16 órájában. Egyébként ez már a harmadik próbálkozása volt, az elsőnél kikapcsolt a kamerája, a másodiknál pedig eleredt az eső. (GWR)