A víz az egyik leggyakoribb molekula, amelyet a világegyetemben találunk – és ahol vizet találunk, ott esetleg kereshetjük a Földön kívüli életet is. A Hubble űrteleszkópot használó csillagászok most vízmolekulákat észleltek egy kis, lángolóan forró exobolygó légkörében, 97 fényévre a Földtől.
A bolygó neve nem cseng valami szépen – GJ 9827d, – de az átmérője körülbelül kétszerese a Földnek. Ez a legkisebb exobolygó, amelynek légkörében vízgőzt találtak. Extraszoláris bolygóknak, vagy röviden exobolygóknak nevezzük azokat a bolygókat, amelyek Naprendszerünkön kívül, vagyis idegen csillagok körül keringenek.
A vízre óriási szükségünk van az élethez, ezért a vízgőz jelenléte remek hír. Más kérdés, hogy a bolygón nem tudnánk élni, mert perzselő forróság van, ezért a víz is gőzzé változna. A forróságot ne úgy képzeljük el, mint egy 38 fokos nyári délutánt: a GJ 9827d-n 427 Celsius-fok van.
A csillagászok szerint a víz egy ilyen pici bolygón mérföldkőnek számító felfedezés, ugyanis minden eddiginél közelebb viszi őket a Föld-szerű világok megértéséhez. Ha a csillagászok tovább kutatnak, megvizsgálhatják a kőzetbolygók légköreinek sokféleségét.
A kutatócsoport jelenleg nem tudja megmondani, hogy a Hubble vízgőznyomokat észlelt-e a puffadt, hidrogénben gazdag légkörben, vagy a bolygónak azért van vízben gazdag légköre, mert a gazdatestcsillag elpárologtatta a GJ 9827d eredeti hidrogén- és héliumlégkörét.
A NASA Kepler-missziója eredetileg 2017-ben fedezte fel a Halak csillagképben található exobolygót. A csillagászok három év alatt 11 tranzit során figyelték meg a GJ 9827d-t, vagyis olyan alkalmakkor, amikor a bolygó keringése során keresztezte csillagát. A bolygó légkörén átszűrődő csillagfény segített a csillagászoknak megmérni a vízmolekulák jeleit.
Ha többet tudunk meg a bolygó légköréről, az segíthet a csillagászoknak besorolni, hogy pontosan milyen típusú világ a GJ 9827d – emlékeztet a CNN.
Kiemelt kép: Pixabay