A Valenciai Egyetem kutatói átnéztek több tucat tanulmányt, ami az utóbbi 20 évben készült, és ami közel 470 000 ember szövegértését vizsgálta. Azt fedezték fel, hogy a nyomtatott szöveg olvasása legalább hat-nyolcszor nagyobb mértékben javítja a szövegértési képességeket, mint a digitális olvasás.
A kutatók szerint ennek az az oka, hogy amit a neten olvasol, általában gyengébb minőségű szöveg. Kevesebb az összetett mondat. A mondatok rövidek. Mint ez.
De az okok közt szerepel az is, hogy a neten főleg a közösségi médiában megjelenő posztokat olvasod, ahol kevés az érvelés, és rengeteg a társalgásban használt rövidítés. A szövegek is sekélyesebbek, és inkább csak átfutod őket, és nem mélyülsz el bennük.
A kutatás azt is megállapította, hogy a fentiek főleg általános iskolás gyerekekre vonatkoznak. Középiskolában és egyetemen már kevésbé jellemző, hogy az okoseszközökről való olvasás rontaná a szövegértést. Ez a tudósok szerint azért is lehet, mert minél fiatalabb valaki, annál könnyebben elkalandozik a figyelme. Elég egy bejövő üzenet, és már nem tudod, mit olvastál korábban. Ez a készség elvileg javul, ahogy idősödik az ember, de nem feltétlenül mindenkinél.
A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy azok a gyerekek, akik szinte csak digitális felületen olvasnak, sokkal kevesebb szóval találkoznak. Ez szintén nem segít abban, hogy később komolyabb szövegeket meg tudjanak érteni. Ennek pedig majd a tanulás láthatja kárát.