Talán hallottál már róla, sőt, még az is lehet, hogy a bőrödön is érzed a tavaszi fáradtságot. Bár erre inkább a felnőttek szoktak panaszkodni. Arra, hogy hiába kezd melegedni az idő, hiába süt többet a nap, mégis szívesebben ücsörögnének a kanapén és inkább aludnának, ha tehetnék. Ha pedig nincs elég energiájuk, pedig még pihentek is előtte, a tavaszi fáradtságra fogják.
Tényleg létezik ilyen?
Az orvosok és kutatók abban megegyeznek, hogy a környezeti változások hatással vannak a szervezetre. Az évszakváltással járó átmenet pedig megviselheti az embert. Van, akit jobban, másokat kevésbé, hasonlóan a frontérzékenységhez. A külső hőmérséklet hatással van az alvásra is. Ha nagyokat változik egy napon belül (például éjjel kemény fagyok vannak, de napközben kellemes, napos tavaszi az idő), akkor rosszabbul alszunk, amitől napközben nyilván fáradtabbak vagyunk.

Ahogy nő a napsütéses órák száma, azaz egyre később sötétedik, úgy változik a testünkben az alvást segítő hormon (melatonin) és az úgynevezett „boldogsághormon” (szerotonin) szintje is. A hormonok olyan anyagok a szervezetben, amelyek üzeneteket közvetítenek a különböző szervek között. A hormonszint változása hat például a vérnyomásra, ami szintén befolyásolja azt, hogy mennyire vagyunk fáradtak.
A hosszú, sötét téli napok után a szervezetben felléphet a D-vitamin hiánya is. Ezt a napfény segítségével állítja elő a tested. Tudósok rájöttek arra, hogy a D-vitamin pótlása javítja a hangulatot. Jobb hangulatban pedig könnyebb tenni a fáradtság elleni is.
Mit lehet tenni a tavaszi fáradtság ellen?
Feküdj le időben és lehetőleg minden nap kábé ugyanakkor. Az a jó, ha a szervezeted saját ritmusa szerint alszol. Ez persze egyénenként változik. De akár koránkelő vagy, akár éjjeli bagoly, próbáj meg minden nap egy időben lefeküdni. Azt is kimutatták, hogy minél pihentebb valaki, annál jobban alszik. Ez ellentmondásnak tűnhet, de nem így van. Ha valaki feszült és nagyon fáradt, nehezebben alszik el és gyakrabban ébred fel éjjel. Segíti az alvást, ha délután már nem iszol koffeintartalmú italt, például kávét, feketeteát vagy energiaitalt. És lefekvés előtt egy-két órával már ne kütyüzz, mert a képernyő fénye hatással van az alvást segítő hormonokra is. Inkább olvass.

Egyél egészséges ételeket. Persze érthető, ha szívesebben ennéd a gyorskajákat meg a csipszet, de ilyenkor tavasszal egyre könnyebben elérhetők a friss zöldségek, gyümölcsök. Próbálj ezekből is tenni a tányérodra. Ha a szokásos ebéd mellé bekapsz egy marék salátát, vagy rágcsálsz egy kis uborkát, paradicsomot, bármit, már jót tettél a szervezetednek. Este, lefekvés előtt lehetőleg kerüld a nasizást, mert az ronthat az alvásodon. Ja, és igyál eleget, de lehetőleg ne cukros üdítőt és energiaitalt. A legjobb az otthon készült tea és persze a víz.
Mozogj – mindegy mit. Fogócskázz, tollasozz, frizbizz, sétálj, fuss, biciklizz a szabadban. Akkor is, ha nehéz rávenni magad eleinte. Ettől javulni fog a vérkeringésed, jobb lesz a közérzeted. Ha süt a Nap, termeled a D-vitamint is.

Hideg-meleg zuhany. Elsőre nyilván azt mondod, hogy brrrrr… de a váltakozó hőmérsékletű zuhany a kutatások szerint javítja a hangulatot és csökkenti a szervezetben a stresszhormonok mennyiségét is. A zuhanyozást meleg vízzel kell kezdeni, aztán fokozatosan át kell állítani hidegre. Ezt váltogasd, és hideg vízzel fejezd be a fürdést. A tudósok szerint ez az immunrendszernek és a szív működésének is jót tesz.
Forrás: refresher.hu, independent.co.uk