Hogy lehet vegán valami, amit nem eszünk meg?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha körülnézel otthon a fürdőszobában, lehet, hogy találsz olyan szappant vagy sampont, amire rá van írva, hogy ez vegán. Ezt azért találhatod picit viccesnek, mert a legtöbbször a vegán szót ételekkel kapcsolatban hallod. És hát kinek jutna eszébe megenni a szappant? Pedig nemcsak ételek lehetnek vegánok, hanem a kozmetikumok, sőt, a ruháid vagy a táskád, cipőd is.

Na de mit is jelent pontosan az, hogy vegán?

Vegánnak hívunk mindent, aminek a létrejöttéhez nem kellett állati eredetű anyagokat használni. A veganizmus tehát egy olyan életmód, amely elutasítja az állati eredetű termékek fogyasztását és használatát. A vegán étrend kizárja a húst, halat, tejtermékeket, tojást és bármilyen más állati eredetű összetevőt. Annyiban különbözik a vegetariánus vagy vega étrendtől, hogy ez utóbbi a húsevést hagyja ki vagy cseréli másra, de a sajt, tej vagy tojás még belefér.

Kép: Pixabay

Jó, de miért?

Számos oka lehet annak, ha valaki vegán életmódot folytat. Ebből az egyik az egészség megőrzése. Már írtunk arról, hogy milyen előnyei vannak a húsevés csökkentésének. A teljes növényi táplálkozás ennél jóval tovább megy, kizár mindent, ami állati eredetű. A vegán étrend tele van vitaminokkal, rostokkal és ásványi anyagokkal. Jobb lesz tőle az emésztés és kisebb kockázata van annak, hogy valaki túlsúlyos vagy szívbeteg legyen. A vegán étrend sokszor véd a cukorbetegség ellen is. Közben persze figyelni kell, mert egyes tápanyagok, mint például a vas, kalcium vagy a B12-vitamin főleg állati eredetű kajákban vannak, így ezeket máshonnan kell pótolni.

A másik ok a környezetvédelem. Az állattenyésztés nagyon sok vizet igényel és óriási területeken zajlik. Brazíliában rengeteg helyen irtották ki az esőerdőt az állattenyésztés miatt. A vegánok azt vallják, hogy a növényi étrend sokkal környezetbarátabb, és jóval fenntarthatóbb, mint a húsevés. És kevésbé járul hozzá a globális felmelegedéshez.

Na de mi köze mindennek a tusfürdőhöz?

A vegánság nemcsak étkezési szokást jelent, hanem egy komoly filozófia bújik meg mögötte. A vegánok azt vallják, hogy az ember nem árthat más érző lénynek. Sokan amiatt választják a vegán életmódot, mert nem tartják helyesnek, hogy a fennmaradásukhoz állatokat tartanak bezárva, vagy ölnek meg. Ezért nem vegán például  a méz vagy a tojás sem, hiszen mindkettőhöz állatokat „használ” az ember.

Kép: Pixabay

És itt jön be minden olyan dolog is, amit nem eszünk meg. A tusfürdő akkor lesz vegán, ha abban nincs semmilyen állati összetevő, és annak az elkészítéséhez semmilyen állaton nem kísérleteztek. A táska, ruha, cipő akkor vegán, ha ahhoz nem használtak fel sem bőrt, sem szőrt, sem gyapjút. Így a selyem sem vegán, mert ahhoz selyemhernyókat tartanak bezárva.

Milyen állati eredetű összetevők lehetnek a kozmetikumokban?

A glicerin, ami szinte mindenben benne van a szappantól a fogkrémen át a testápolóig, a legtöbbször állati zsiradék. A keratin, ami hajápoló szerekben, samponokban található, állatok szőréből, tollából, patáiból és karmából kivont fehérje. A rúzsok, pirosítók színezéséhez használt kármin a bíbortetű nedvéből készül. A lanolin tisztított gyapjúzsír, a kollagén pedig szintén egy állati eredetű fehérje. Állati eredetű még a méhviasz, a hialuronsav és a sűrítéshez használt zselatin is. Persze ezek közül a legtöbbet elő lehet már állítani mesterségesen is, és vannak növényi eredetű megfelelői is ezeknek a termékeknek. Ha utóbbit tartalmazza csak egy kozmetikum, és nem végeztek vele kíséreteket állatokon, akkor lesz vegán egy sampon vagy egy tusfürdő.

És ez még nem minden….

A vegánok nem járnak olyan helyekre, ahol állatokat tartanak fogságban. A cirkusz vagy az állatkert ilyen hely. És nem illeszthető a vegán filozófiába a lovardába járás, de még a fajtiszta kutyák tartása sem. Mert mindkét esetben kihasználja az ember az állatokat.

Kép: Pixabay

A veganizmus tehát jóval összetettebb dolog annál, hogy mit eszik az ember. És sokszor bele lehet szaladni hatalmas vitákba arról, hogy kinek van igaza. Az biztos, hogy senki nem szólhat bele abba, hogy mit és hogyan eszik a másik, vagy mit gondol a világ működéséről. Te se engedd, hogy ezt tegyék veled, akár vegán vagy, akár nem. Ez egyedül a te dolgod.

Az utóbbi években egyre több ember lett vegán, köztük nagyon sok híresség is. Jennifer Lopez, Miley Cyrus, Brad Pitt, Bill Clinton volt amerikai elnök, vagy Lewis Hamilton autóversenyző például mind vegánok. Magyarországon is egyre többen követik ezt az életmódot. Viszont a lakosság egészét nézve a vegánok aránya mindössze valahol fél százalék körül lehet.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Orbán ígért és fenyegetett évértékelőjében

Betiltja a Pride-ot, harcol Brüsszellel, Magyar Péter nevét nem mondta ki. Magyar eközben népszavazást hirdetett.

Hasznos is lehet a technológia a mentális egészségnek

Csak ki kell válogatni, mit használunk belőle.