Utálod? Csinálod? Mindent az ujjropogtatásról

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ismersz olyan embereket, akik elképesztő izgalommal ropogtatják az ujjaikat, hogy hangos reccsenéseket csaljanak ki belőlük? Vagy épp te is ilyen vagy? És mondták már neked valaha, hogy a borzasztó roppantások tönkreteszik az ujjaidat és ízületi gyulladást kapsz tőlük?

Maga a reccsenő hang nem onnan származik, hogy az ujjainkban lévő csontok összetorlódnak. Úgy születik, hogy a csontjainkat összekötő ízületekben folyadék van, benne apró gázbuborékokkal. Amikor ropogtatjuk az ujjunkat, a buborékok kipukkannak. Beletelik egy kis időbe, mire újratermelődnek, ezért is van az, hogy nagyot ropogtatni csak egyszer lehet. Ha rögtön megismételjük, csöndben maradnak az ujjaink. Körülbelül 20-30 percbe telik, amíg a gázbuborékok ismét megjelennek az ízületi folyadékban.

A legnagyobb kérdés most már csak az, hogy tényleg ártunk-e az ujjainknak és az ízületeinknek a ropogtatással. A tudomány még nem 100 százalékig biztos a válaszban, de az eddigi vizsgálatok nem igazolták, hogy az ízületek ropogtatása gyulladást vagy más károsodást okozna.

Korábban mi is írtunk már nektek a mulatságos felfedezések Nobel-díjáról, az Ignobelről. Az elismerést a nemzetközi tudományos életnek azok a szereplői kaphatják meg, akiknek a tevékenysége értelmetlen felfedezésekhez, használhatatlan találmányokhoz vagy mulatságos ajánlásokhoz vezetett.

Egy kaliforniai orvos, Donald Unger 2009-ben Ignobel-díjat nyert az ujjropogtatással kapcsolatos vizsgálatáért. Unger 50 éven keresztül minden nap szorgalmasan tördelte a bal kezét, de a jobbat soha. Fél évszázad alatt nem látott változást a röntgenfelvételeken, és egyik kezében sem alakult ki ízületi gyulladás. A későbbi tudományos vizsgálatok sem mutattak kapcsolatot az ujjropogtatás és az ízületi gyulladás között.

Donald Unger. Fotó: X

De vannak olyan orvosok, akik szerint a folyamatos kéztördelés meglátszik a röntgenfelvételeken. Olyan kutatás is született, amely szerint azoknak, akik rendszeresen ropogtatnak, gyengébb a kézfogásuk és kisebb erővel tudnak rámarkolni valamire. Az viszont nem volt egyértelmű, hogy ezt tényleg a ropogtatás okozta.

A lényeg tehát: az ujjak ropogtatása a tudomány mai állása szerint ártalmatlan lehet, de biztos, hogy további vizsgálatokra van szükség. Más kérdés, hogy ha helytelenül vagy túl erősen csináljuk, akkor (és ez ritkán fordul elő) igazi sérüléseket is okozhatunk maguknak, akár ki is ficamodhatnak az ujjaink.

Források: Cleveland Clinic. Harvard Edu. Loyola Medicine. BBC. Henry Ford Health. LiveScience.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Orbán ígért és fenyegetett évértékelőjében

Betiltja a Pride-ot, harcol Brüsszellel, Magyar Péter nevét nem mondta ki. Magyar eközben népszavazást hirdetett.

Hasznos is lehet a technológia a mentális egészségnek

Csak ki kell válogatni, mit használunk belőle.