Nem állt meg az élelmiszerek drágulása, ami a múlt évben is súlyos gondokat okozott. Hogy mi okozza a pénz értékvesztését, vagyis az inflációt, arról itt írtunk részletesen.
Az élelmiszerekhez szükséges nyersanyagok is egyre drágábbak, nő a munkaerő ára és az üzemanyagoké is. Mindezek miatt a gyártóknak valamit tenniük kell, ha nem akarnak veszteséget. A legtöbbször árat emelnek.
A másik lehetőség, hogy kisebbre veszik a termékeket, így a vásárló nem kap a szívéhez, hogy már hatszáz forint egy tábla csoki. Vannak ugyanis lélektani határok, amik fölött a vevő inkább lemond a vásárlásról. Ez történik most a Milkával is.
A gyártó sok táblája már korábban veszített a tízdekás eredeti méretéből, ezek egy ideje már csak 90 grammosak. Most csatlakozik hozzájuk a tört- és egészmogyorós, meg a fehér Milka is.
Csökken a mérete néhány chipsnek, más csokiknak és konzerveknek is. A tejtermékek körében is elterjedt a gyakorlat. Már csak az idősebbek emlékeznek arra, hogy egy pohár tejföl valaha 2 deci volt, és nem másfél.
A termékek méretcsökkenését zsugorinflációnak hívjuk, az angol shrinkflation fordításaként.
A csokoládéipar válságos időszakban van, nemrég írtuk meg, hogy Magyarországon bezárt a Bonbonetti gyár.