20 évvel ezelőtt vesztette el bolygó státuszát a Plútó

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

2005 januárjában készült egy új meghatározás, amivel a Plútó elveszítette bolygó státuszát. A cikk elején meg is jegyeznénk, hogy a Plútónak két helyesírása is van: a Plútó a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete szerinti, de a Magyar Csillagászati Egyesület a Plutot használja. Szóval mindkettő helyes.

De hogy mi is történt szegény Plútóval? A Nemzetközi Csillagászati Unió 2005 előtt nem határozta meg elég pontosan, hogy mit tekinthetünk bolygónak. Így írtak egy határozatot, ami három kitételt is szabott:

  1. A Nap (központi csillag) körül keringő égitest.
  2. Elegendő tömegű ahhoz, hogy gömb alakba formálódjon. Ezt úgy mondják tudományosan, hogy hidrosztatikus egyensúlyban van. A hidrosztatikus nyomást egyszerűen nem lehet elmagyarázni, de a lényeg röviden: amikor a gravitációs térben a folyadékrétegek nyomják az alattuk levő rétegeket, és emiatt feszültség keletkezik a folyadékban. Ez összenyomja az égitestet.
  3. Bolygó az, ami tisztára söpörte a pályáját övező térséget. Tehát ő ott az egyeduralkodó, nem keringenek a pályáján mások.
A Plútó. Forrás: Wikipédia
A Plútó. Forrás: Wikipédia

A Plútó a harmadikon bukott el, mert nagy a keringési pályája, amin sorra fedeztek fel különféle égitesteket, amik körülötte keringenek, köztük olyanokat, amik majdnem ugyanakkorák, mint ő maga. Sőt, volt egy nagyobb is, ami az Eris nevet kapta. Ezért úgy gondolták, hogy vagy ezeket az égitesteket is bolygóvá minősítik, amivel már rengeteg lett volna. Vagy a Plútótól elveszik a bolygóságát, és kisbolygóvá vagy törpebolygóvá nevezik át. És ez utóbbi történt.

2006-ban lett hivatalosan is törpebolygó, az Eris után a második legnagyobb. És ezzel a Neptunusz lett a legtávolabbi bolygó a Naprendszerben. Addig a Plútó volt. A lefokozás amúgy akkora hír volt akkor, hogy a 2006-os év szava a nevéből képzett plutoed szó lett,  ami leértékeltet, lefokozottat jelentett.

A Plútó egyébként érdekes kis égitest. Felszínén fagyott nitrogén és aktív gleccserek, jégvulkánok vannak. 1930-ban fedezték fel, és akkor lett a Naprendszer 9. bolygója. Egészen 2005-ig. Igazán jól csak 2015-ben vehettük szemügyre, amikor az amerikai New Horizons szonda elrepült mellette, és gyönyörű képeket készített róla.

A Plútót sok tudós újra bolygóvá szeretné avatni. Erre beadvány is készült, amit majd előreláthatóan 2027-ben fognak megvitatni. (Csillagaszat.hu/ IFLScience/ Kispolgár)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Ilyen cuki versenyt még nem láttál!

Versenyt nyargaló corgik! CORGIK!!!

Mi volt ez az óriási lopás a Nemzeti Banknál?

Egy évnyi iskola vált sportkocsikká a fideszes fiúk kezében.