Hol van már… a repülő autó?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Amióta fantasztikus irodalom létezik, azóta ábrándoznak az írók és filmesek mindenféle jövőbeli csodáról. Mi pedig épp abban a jövőben élünk, amiről beszéltek. Ebben a sorozatban meg nem valósult álmokról lesz szó.

Repülő autóra azóta vágyik az emberiség, hogy maga az autó elterjedt. (Már ha a repülő szőnyeg ősi meséjét nem számítjuk ide.) A dugóban araszoló sofőrök okkal gondoltak arra, milyen jó lenne felszállni, és egyenesen oda repülni, ahová akarnak. A repülőgép is kiforrott, megbízható technológiává érett – miért ne lehetne a kettőt keresztezni? Sokan megpróbálták, nem is sikertelenül, mégsem látjuk őket sehol.

1. Pilótavizsga

Autóra a legtöbben képesek jogosítványt szerezni, bár elég sokan vezetnek rosszul. A balesetek többségét emberi hiba okozza: figyelmetlenség, rossz reflexek, gyorshajtás. Repülőgépet sokkal kevesebben vezethetnek, és a követelmények is jóval magasabbak. Három dimenzióban kell tájékozódni, maga a gép is bonyolultabb, minden gyorsabban történik. És míg az autóval elkövetett hibák egy részét meg lehet úszni kisebb sérüléssel, a levegőben szinte bármi halálos lehet. Ha lenne is repülő autó, nagyon kevesen ülhetnének a kormányához.

Lebegő jármű a Csillagok Háborújából

2. Baleset- és terrorveszély

Már egy autóval is súlyos kárt lehet tenni emberéletben és épületekben, akár véletlenül, akár szándékosan. Egy repülő jóval nagyobb veszélyt jelentene. Gondoljunk csak egy lakóházba vagy kormányépületbe csapódó járműre. Vagy arra, hogy rosszindulatú emberek egy pár Molotov-koktéllal saját magánbombázóhoz juthatnának. És ha mindenki repülhet, akkor mit adnánk a rendőrök alá? Vadászgépet?

A holland PAL-V Liberty egy összecsukható helikopterféle

3. Fizika

A repülés sok energiába kerül, hiszen folyamatosan le kell győzni a gravitációt. Egy autó motorjának a súlyt csak tologatnia kell a kerekeken, ami jóval olcsóbb. A repülőgépek és helikopterek drágán üzemelnek, és egyelőre nincs olyan technológiánk, ami ezt az autók szintjére csökkentené. Ezenkívül a repülő szerkezetek igen zajosak is. Kivéve a léghajót, ami viszont lassú.

A normál repülőgépeknek neki kell futni, hogy a szárnyak felemeljék őket. Annak nem lenne sok értelme, ha az autónkkal előbb ki kell menni a reptérre, hogy felszálljunk. A helyből felszállás viszont másik gépet igényel, például helikoptert. Az meg nem sokkal gyorsabb, mint az autópálya, cserébe iszonyú zajos.

A Szlovákiában épített AeroMobil repülő autók bemutatkozó videója

4. Hol repülnének?

Az autóforgalom már most is súlyos problémákat okoz, és alaposan megkeseríti az életünket. Ám az autópályákat legalább zajvédő fallal körbe lehet venni, a lakott területen pedig a sebességkorlátozás csökkenti a motorzajt. Ha minden autó repülni kezdene, percenként zúgnának el a fejünk felett szörnyen kereplő gépek. Mégpedig alacsonyan, hiszen pár kilométeres út kedvéért nem emelkedhetnének magasra. Az utasszállító repülők több kilométer magasan közlekednek, de a repterek környékén elég pokoli zaj van miattuk.

Ha pedig légifolyosókra terelnénk őket, akkor hamar torlódások alakulnának ki – még nagyobb balesetveszéllyel.

Taylor Aerocar 1954-ből. A leszerelhető szárnyakat utánfutóként vontathatta. Fotó: EAA Aviation Museum

5. Nem váltak be

Repülő autók régóta léteznek, kísérleti járműként. Ezekben az a közös, hogy rosszak autónak és repülőgépnek egyaránt. Alig repülnek gyorsabban, mint ahogy az autópályán megyünk, és autóként is alulmúlják a csak gurulásra tervezett kocsikat. Ennek egyik oka, hogy repülőként az autózáshoz, autóként a repüléshez való alkatrészeket cipelik felesleges súlyként. Ezek persze egy csomó helyet is foglalnak, ezért szinte mind legfeljebb kétszemélyes. És egy rosszul viselkedő, csökönyös járművet nehezebb vezetni, szóval még gyakorlott pilótáknak is kihívás ezekkel felszállni.

Nem mellékes, hogy egy repülőgép sokkal sérülékenyebb, mint egy autó. Ha a kocsinak egy rossz parkolásnál behorpad az oldala, attól még lehet vele menni. Egy repülőnél a kormányok vagy a szárnyak sérülése végzetes lehet.

Fantáziarajz egy 1957-es magazin címlapján. Csomagtartó nincs. (Popular Mechanics)

Szóval ne várd nagyon a repülő autók elterjedését. Egyike azoknak az ötleteknek, amik jól néznek ki filmen, de a gyakorlatban nincs értelmük. A belátható jövőben a közlekedés úgy fog kinézni, hogy rövidebb távokon gurulunk, és ha messzire kell menni, akkor felszállunk egy rendes repülőgépre. Ami nem autó. És nem nekünk kell vezetni.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

A világ legrosszabb tankja

A lánctalpas disznóól végül nem harcolt. Szerencsére.

Jó reggelt!

De nem mindegy, mennyire dühös! És az sem, ki készíti a képet.

Orbán ígért és fenyegetett évértékelőjében

Betiltja a Pride-ot, harcol Brüsszellel, Magyar Péter nevét nem mondta ki. Magyar eközben népszavazást hirdetett.