Szilveszterkor, néha más ünnepeken is szokás tűzijátékozni. Az év utolsó napján este 6-tól újév reggeléig a törvény megengedi a nagyobb tűzijátékok használatát is. Tűzijátéknak olyan pirotechnikai eszközöket hívunk, amelyek látványos fényhatást keltenek. Ezek főleg rakéták, de ilyenek a római gyertyák is, amelyek különféle tölteteket lőnek fel.
Már ezekkel is lehet súlyos baleseteket okozni, különösen, ha ittasan kezelik őket. Minden évben történik is néhány ilyen, amikor például valakit eltalál a rakéta.
Petárdát viszont még tartani is tilos Magyarországon,
árusítani meg pláne. A birtoklását pénzbírsággal büntetik. A törvény úgy írja le, hogy „durranótöltettel ellátott pirotechnikai termék, amely elsődlegesen hanghatást kelt.”
Igen, a petárda nem szép, nem látványos, csak durran egy nagyot. Az ember valamiért nagyon tud örülni annak, ha hangos zajt csap valahogy. Ezért durrogtatja a kisgyerek a zsömlés zacskót, és ezért bőgetik pocakos, kopaszodó férfiak a motorjukat. Úgyhogy pénzbírság ide vagy oda, illegálisan mindig kapható. De nemcsak tilos, hanem veszélyes is.
A közönséges petárdák papírcsövek, egyik végükön préselt agyaggal vagy hasonlóval lezárva. Igen nagy erejű robbanószert, úgynevezett flashport tartalmaznak, bár csak pár grammot. Ezekben általában alumíniumpor ég el a többi összetevő társaságában. Meggyújtani pedig úgy kell, ahogy egy gyufát, konkrétan egy gyufásdobozhoz dörzsölve. És ebből már érthető is, miért rossz játék.
A rendes tűzijátékokat stabilan a földre helyezve indítják, gyújtózsinórral. A petárdát viszont a használója a kezében tartva gyújtja meg. Elvileg 3-6 másodperc múlva robban, addig el kell dobni. Ez sem mindig sikerül jól, hiszen az ember leblokkolhat attól, hogy egy sistergő bombát tart a kezében. És nem biztos, hogy jó helyre dobja, hogy nem pattan vissza vagy rossz helyre. Márpedig ez tényleg egy nagy erejű robbanószer, nem egy zsömlés zacskó.
A másik gond, hogy mivel a petárdák tiltott jószágok, nincs garancia a minőségükre, senki sem ellenőrizte őket. Így arra sincs biztosíték, hogy tényleg van 3 másodperc a robbanásig. Ráadásul a flashpor érzékeny a tárolásra és a nedvességre is, és a csempészárunál azt sem lehet tudni, hány évet állt raktárban. A tilalom ellenére rendszeresek a petárdabalesetek, amelyek súlyos, maradandó kézsérüléssel járnak.
Szóval ha jót akarsz magadnak, se gyerekként, se felnőttként nem nyúlsz ilyen cucchoz. Nyugi, nem maradsz le semmiről, mindig lesz elég idióta, aki helyetted is durrogtat. Ha pedig nagyon vonz a tűzijáték, akkor felnőtt felügyelete mellett az engedélyezett rakétákkal lehet próbálkozni. Később pedig már pályaválasztás kérdése lesz: aki nem bírja puskapor nélkül, a hadseregben kaphat, amennyit elbír!