Az eddig megfigyelt leghosszabb és legfurcsább utat tette meg egy hosszúszárnyú bálna. A tudósok szerint azonban ez inkább szomorú, mint kalandos. Ugyanis a bálna minden bizonnyal a klímaváltozás miatt volt kénytelen ennyit utazni.
A megfigyelés szerint a bálna a Csendes-óceánnál, Kolumbia partjainál kezdte útját, ahonnan a Déli-óceánba úszott át. Déli-óceánnak az Antarktisz körüli, különállóan áramló víztömeget hívják. A bálna innen az Atlanti-óceánba ment, végül pedig az Indiai-óceánban, Zanzibár közelében ért célba. Ez több évet vett igénybe és a bálna összesen 13 ezer kilométert úszhatott.
A tudósok szerint a bálna élelmet és társat kereshetett magának, és annyira nehezen talált, hogy ilyen sokat kellett utaznia. Az is érdekes, hogy útja során más migrációs útvonalat követett, és más populációkkal is keveredett, ami nem jellemző a hosszúszárnyú bálnákra. Mindezek mögött a klímaváltozás állhat: mások a környezeti viszonyok, azaz a táplálékukból már nincs elég az eddigi élőhelyükön. A fajok pedig azért is keveredhetnek, mert versengenek a példányszámuk növekedéséért, hogy a fajuk fennmaradjon. (AP)