Miért büdös a puki?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Oké, oké, ciki és kényes téma, de mindenkit érint. Mind tudjuk, hogy a pukik büdösek, de miért van az, hogy néha még a szokásosnál is büdösebbek? Néha viszont el tudunk sunyiban ereszteni úgy egy galambot, hogy észrevétlen marad másoknak.

Először is a szellentés egy teljesen normális dolog, az emésztésünk egyik mellékterméke. Azt jelenti, a beleink dolgoznak. Egy egészséges ember átlagosan napi 13-21 alkalommal pukizik. Ha nagyon büdös és nagyon gyakori a szellentés, az ritkán valami betegségre is utalhat, de elsősorban a kajától függ, amit eszünk.

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

A belünkben jó bacik, gombák és vírusok is vannak, ezek alkotják a bélflóránkat. Nagyon egyszerűen fogalmazva: ezek segítik az étel lebontását, emésztését. Persze vannak nem hasznos bacik is. Ha ezek túlszaporodnak, akkor emésztési gondjaink lehetnek. És ezek is okozhatnak extra büdös szagot.

A bélbacik olyan anyagokat termelnek, mint például a hidrogén-szulfid, ami büdössé teszi a szellentést. Ezen kívül a kaják is befolyásolhatják a szagot. Például a kéntartalmú ételek, mint a brokkoli, kelbimbó, karfiol, káposzta, fokhagyma, hagyma vagy hüvelyesek záptojásszagúvá tehetik a pukit. A hidrogén-szulfid is egy kénvegyület, szóval ez nem véletlen. A hüvelyesekben, mint a babban, raffinóz is van, ami egy cukorféle, és puffadást, kellemetlen szagot okozhat emésztésekor.

A másik felelős a merkaptán nevű gáz. Ez is kéntartalmú, leginkább a rostos ennivalók bontásakor képződik. A merkaptán annyira szúrós szagú, hogy az egyébként szagtalan földgázhoz adagolják. Így segít abban, hogy a gázszivárgást azonnal észrevegyük.

Forrás: Ohio State University/ Azat Valeev
Forrás: Ohio State University/ Azat Valeev

Vannak, akinél az erőteljes szagért tök egyértelműen beazonosítható, hogy a tejtermékek felelnek. Ők általában laktózérzékenyek. Akiknek ilyen bajuk van, azoknál a vékonybeleiben nem szívódik fel a laktóz, hanem a végbélbe jutva erjedni kezd. Ettől lesz nagyon büdös.

De mit lehet tenni a szag büdösségének csökkentéséért? Nem sokat, ugyanis azok az ételek, amik büdi pukit okoznak, nagyrészt jót is tesznek nekünk. Így, ha nem vagyunk rájuk érzékenyek, allergiásak, nem érdemes kihagynunk a menünkből. Amivel segíthetünk az az, ha nyugiban étkezünk, nem kutyafuttában. Úgy kevesebb levegőt kapkodunk be, és ezzel csökkentjük a puffadás (gázképződés) lehetőségét. Azzal is tudjuk, ha nem egyszerre zabálunk be, hanem többször eszünk keveset, így nem terheljük meg túlzottan a gyomrot és a beleket. De meg is figyelhetjük, melyik az az étel, amitől extrán felfújódunk és büdöseket szellentünk, és esetleg azt kiiktathatjuk az étkezésünkből.

Ha a szokatlanul erős szag már egy ideje fennáll, fájdalommal vagy más emésztési bajokkal jár, érdemes szólnod egy felnőttnek, mert lehet, nem árt, ha egy szakember megvizsgál. (Health)

Fontos megjegyeznünk, hogy minden testi és lelki fájdalommal fordulj egy megbízható felnőtthöz. Ne csak cikkekből és az internetről tájékozódj. Mert egy gond mögött lehet egy apró semmiség, ami elmúlik, de akár komolyabb baj is meghúzódhat, amihez mindenképpen szakember segítsége kell.

 

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!