Van a Space Invaders nevű játék, amit nemcsak konzolokon, de online is lehet játszani. Ebben a játékosnak égből potyogó űrlényekre kell lőnie. A lényeg, hogy nem érhetnek le az űrlények a földre, mert akkor a játék véget ér.
És hogy ez hogyan kapcsolódik a diszlexiához? A diszlexiásoknak úgy van huzalozva az agyuk, hogy nehezebben megy nekik a betűk, számok felismerése vagy leírása. Ezek az akciójátékok pedig fejlesztik a kognitív és motoros készségeket. A kognitívak a gondolkodásért, a motorosok pedig a mozgásért felelnek.
A Nature folyóiratban megjelent tanulmányban hetvenkilenc, olvasni még nem tudó gyerek töltött ki egy olyan tesztet, ami a diszlexiásoknak nehézséget okoz. A gyerekekben annyi volt a közös, hogy a családjukban előfordult diszlexiás.
A gyerekeket a teszt megírása után négy csoportra osztották. Az egyik csoport játszott a Space Invadersszel. Egy másik csoport nem akciójátékkal játszott. A harmadik csoport logopédiás (beszédfejlesztési) foglalkozást kapott. A negyedik pedig semmit.
A játékos csoportok másfél hónapon keresztül hetente négyszer 45 percet játszottak. A logopédiások négy hónapon keresztül hetente kétszer 45 perces foglalkozásokon vettek részt.
Ezután minden gyerek újra írt egy szóazonosítási tesztet. A Space Invadersszel játszók 80 százalékkal jobb eredményt ért el, mint az első próbálkozásukkor. A többi 3 csoportnál ekkora javulás nem volt mérhető.
A kutatók szerint ez a kísérlet azért volt fontos, mert addig kell az agy rugalmasságán, alkalmazkodóképességén fejleszteni, amíg az még fejlődés alatt áll. És ezzel egy kicsit közelebb kerültek ahhoz, hogyan lehetne segíteni a diszlexiásokon. A Space Invaders pedig bebizonyította, hogy mértékkel játszva hasznos, ugyanis aktiválja a figyelmet irányító agyi részeket. (Mipszi.hu)