A demográfiáról jó eséllyel hallottál már a suliban. Ez a szó tulajdonképpen azt jelenti: népességtudomány. Ez a tudomány a népesség számát, összetételét, elhelyezkedését és állapotát vizsgálja. De ezen túl is vannak feladatai: kutatja, hogyan változik a népesség, például a születések, a halálozások vagy a be/kivándorlás miatt. Azt is felméri, hogy ezek a jelenségek hogyan hatnak a társadalmi-gazdasági folyamatokra.
Időnként találkozhatsz olyan címekkel, hogy „rohamosan fogy a magyar”, „drámai mértékben csökken a magyarok száma”. De mit jelent pontosan a népességfogyás? Röviden azt, hogy többen ember hal meg minden évben, mint amennyi születik. Ez 1981 óta van így, addig a születések száma volt több, nem a halálozásoké.
Számos országban ugyanez a helyzet, a különbség köztük csak annyi, hogy melyik országban milyen ütemben fogynak az emberek. Magyarországon sajnos nagyon belehúztunk, októberben 6618 gyerek született és 10836 ember halt meg. Az októberi mutató a tavaly októberihez és az idén szeptemberihez képest is nagyot romlott.
Akadnak országok, ahol a népességfogyást a bevándorlók száma ellensúlyozza kicsit. Magyarországra is érkeznek külföldiek, de nem akkora számban, hogy „pótolják” a fogyó népességet. És persze a népességfogyás múlik azon is, hogy van-e járvány vagy háború.
Baj az, ha fogy a népesség?
Nos, az attól függ. A Földnek például nem tesz rosszat, hiszen a túl sok ember túl sok fogyasztással jár, ezzel pedig alaposan próbára tesszük a bolygó erőforrásait. Arról már korábban is írtunk nektek, hogy Stephen Hawking világhírű fizikus úgy gondolta, a túlnépesedés és a túlfogyasztás oda vezet majd, hogy a Föld 500 év múlva egy lakhatatlan sivatag lesz.
De ha a társadalmi-gazdasági kérdéseket vizsgáljuk, ott már problémát jelent a népességfogyás. Egy ország népességszáma akkor fenntartható, ha a termékenységi arányszáma eléri a 2,1-et. Ezt a teljesen érthetetlen mondatot nagyjából úgy lehetne lefordítani, hogy egy nőre egy adott időszakban átlagosan hány szülés jut. Például: van egy házaspár. A férfi természetesen nem szül gyereket, erre csak a nő képes. Ha a nő legalább két gyereket szül, akkor ők lesznek a felnőttek „utánpótlásai”.
Ha a termékenység ennek a szintnek a környékén van, akkor kiegyensúlyozott lesz a gyerekek, a felnőttek és az idősek száma egy társadalomban. De ha tartósan ez alá esik, az össznépesség csökken és öregszik. Ha egy társadalomban sok idős ember van, de kevés fiatal, akkor több pénzt visz el az egészségügyi ellátórendszer és a nyugdíjrendszer.
Félreértés ne essék, semmi baj nincs az idős emberekkel. De ők a legtöbbször már nem dolgoznak, hiszen nyugdíjasok. Ha öregszik a társadalom, és kevés új gyerek születik, akkor fennáll annak a veszélye, hogy egyre kevesebb dolgozó embernek kell eltartania egyre több nyugdíjast.
Csak a változás állandó
A kormány rengeteget foglalkozik a népesedési kérdésekkel, és elvileg nagyon is rajta van, hogy minél több gyerek szülessen. Ám a gyermekvállalási kedvet sok minden befolyásolja, például, hogy a felnőttek találnak-e maguk mellé olyan társat, akivel családot alapíthatnak. Vagy hogy egyáltalán akarnak-e családot alapítani és gyereket nevelni. A párkapcsolatok és az értékek is változnak – nem csak Magyarországon, mindenhol.
De ha a párkapcsolat már megvan és stabilan működik, akkor sem mindegy, hogy mik a további kilátások.
Sokan, érthető módon azt szeretnék, ha a gyerekük biztos anyagi körülmények közé születne. Vagyis például egy olyan lakásba, ami az övék, és nem egy albérletbe, ahol a család ki van szolgáltatva a lakás tulajdonosának. A saját lakást azonban nem mindenki engedheti meg magának. Egy gyermek felnevelése pedig ezen kívül is nagyon sokba kerül: etetni, ruházni és szórakoztatni kell, később egyetemista vagy akár már középiskolás korában esetleg tandíjat vagy albérletet fizetni. Vannak párok, akik előbb mindezt meg akarják teremteni – és mire megvan, kifutnak az időből. És igen, egyre többen a jövőtől való félelem miatt nem vállalnak gyereket. Ebben benne lehet a párkapcsolat bizonytalansága, a gazdasági-politikai félelmek vagy akár a klímaváltozás.
Ma úgy néz ki, hogy a magyar fogyni fog tovább, és ezen a kormányok erőlködése nem segít. Előbb-utóbb azon is dolgozni kell, hogy ehhez a fogyáshoz alkalmazkodjon az ország.