Az amerikaiak legnagyobb családi ünnepe zajlik november negyedik csütörtökén. Ez a thanksgiving, magyarul hálaadás. Sokszor nagyobb feneket kerítenek ennek az ünnepnek, mint a karácsonynak. Az egész család összegyűlik, hatalmas lakoma készül sült pulykával, áfonyaszósszal, sütőtökös pitével. Ez a nap munkaszüneti nap is, ami mellé nagyon sokan kiveszik a pénteket is szabadnapnak. Így négy napon keresztül tarthat a pihenés.
Nagyon sok helyen tartanak utcai parádékat, ezek közül talán a New York-i Macy’s áruház által megtartott a legnagyobb és legismertebb. Tűzoltózenekarok, táncosok, feldíszített kocsik vonulnak fel hírességekkel, és hatalmas óriásléggömbök lepik ez az utcákat. Az is hozzátesz az ünnephez, hogy hálaadás napján három meccset is lejátszanak a NFL (a profi amerikaifoci-liga) mérkőzései közül, amiket ilyenkor milliók néznek otthon a tévében.
Honnan ered az ünnep?
Mint minden eredettörténetnek, ennek is van egy szép és egy valósághoz közelebb álló verziója. Kezdjük a széppel. Amerikát a 17. században kezdték benépesíteni az Európából érkező telepesek. 1620 szeptemberében az angliai Plymouth kikötőjéből útnak indult egy hajó, a Mayflower, ami december végén ért partot a mai Boston közelében. Nem volt szerencsés télre ütemezni ezt az utat, a kemény hideg és a kevés élelem miatt a telepesek fele nem érte meg a következő tavaszt. A többieket viszont az itt élő indiánok megtanították vadászni és növényeket termeszteni, így ősszel már együtt örülhettek a bőséges termésnek. Az itt megalakított Plymouth kormányzója lakomát hirdetett, amire a környékbeli őslakos törzseket is meghívták. Az ünnepet később 1789-ben George Washington elnök nemzeti ünneppé nyilvánította.
A kevésbé szép történet az, hogy hasonló hálaadó lakomákat akkor is tartottak az ide érkező telepesek, amikor legyőztek egy-egy helyi, őslakos törzset. 1637-ben például 600 indián lemészárlása után tartottak hálaadást, és a következő évszázadban több hasonló eseményhez köthető hálaadó napot is kijelöltek. Így aztán az az 1970-es évek óta az indián áldozatok emlékére Nemzeti Gyásznapot is tartanak ezen a napon.
Miért pont pulykát esznek?
Nem tudni biztosan, hogy az első hálaadáskor szerepelt-e pulyka az asztalon, valószínűleg nem. De szárnyasok biztosan. A pulyka évszázadok alatt vált ünnepi pecsenyévé, valószínűleg azért, mert olcsóbb és könnyebben hozzáférhető volt a marhánál vagy a sertésnél. A hálaadást ezért sokszor pulykanapnak (turkey-day) is hívják, hiszen jóval több fogy belőlük ilyenkor, mint karácsonykor és húsvétkor együttvéve.
Viszont minden évben van egy vagy két szerencsés jószág, amelyik elnöki kegyelmet kap. Az első pulyka valószínűleg Abraham Lincoln fiának, Tad-nek köszönheti, hogy megmenekült. A kisfiú ugyanis addig nyüstölte szüleit, hogy kegyelmezzenek meg a madárnak, hogy végül sikerrel járt. Azt lehet sejteni, hogy később Truman elnök gyerekei is hasonló eredményre jutottak, és John F. Kennedy is nagylelkű volt. Az első hivatalos pulykaszabadító ceremóniát 1989-ben az idősebb George Bush elnök tartotta. 2012 óta pedig online lehet szavazni a Hálaadásnapi Nemzeti Pulyka megtisztelő címet elnyerő madárra. Joe Biden utolsó elnöki teendői közt idén is megkegyelmezett egy pulykapárnak. Viszont a többi pulyka nem ilyen szerencsés. Átlagosan 37 millióan végzik valamelyik család ünnepi asztalán.
Hálaadás után kezdődik a karácsonyi őrület
A csütörtöki ünnep másnapján hatalmas leárazásokkal megkezdődik a karácsonyi bevásárlás. A szabadságon lévő amerikaiak pénteken ellepik a boltokat ajándékok után rohanva. Hivatalosan ez a nap (és csak ez!) a Black Friday. A boltok legforgalmasabb napja ez, egy ideje már nemcsak Amerikában. Viszont sokaknak annyira ijesztő, hogy a fogyasztás ilyen méretű lett, hogy több mint hatvan országban évek óta tartanak Ne Vásárolj Semmit! Napot hálaadás másnapján. A vásárlási böjt arra hívná fel a figyelmet, hogy lehet úgy is élni, hogy közben nem vásárolunk mindenféle vacakot karácsonyra, amire igaziból nincs is szüksége senkinek. Az ünnepek pedig tényleg szépek és meghittek tudnak lenni haszontalan ajándékok nélkül is.