Mi az a bed rotting trend?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Abban már minden orvos és pszichológus egyetért, hogy az embernek szüksége van énidőre, arra, hogy a lelki egészségével is foglalkozzon. A nagyon stresszes és infotúltengéses világban szinte kötelezővé kellene tenni a rendszeres pihenést és semmittevést, hogy az agyunk és testünk regenerálódni tudjon.

Ezt egy tavaly óta terjedő közösségi médiás trend is hangoztatja, amit bed rottingnak, magyarul ágyrohasztásnak hívnak. A TikTokon népszerű módszer rém egyszerű: az ágyat nemcsak alvásra használni, hanem passzív tevékenységekre. Mint filmezés, olvasás, netezés, nasizás.

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

A trend legnagyobb rajongói a z generációsok, akik körében gyakori a korai kiégés – legalábbis ezt mutatják a felmérések. Okként a meló-suli-családi kötelezettségek-baráti programok négyszöget szokták megjelölni, de minden bizonnyal a közösségi oldalakkal való felnövés sem segített a dolgon. De mit gondolnak az ágyrohasztó trendről a Columbia egyetem szakemberei? Azt, hogy vannak előnyei és hátrányai. Lássuk mind a két oldalt.

Az előnyök

A megkérdezett pszichológusok szerint kis mennyiségben mindenképp hasznos, főleg, ha nagyon stresszes, hosszú napjaink vannak. A passzív semmittevés segít a belső elemeinket tölteni. Abban is hasznos, hogy ne érezzünk lelkifurdalást amiatt, hogy néha csak henyélünk. Manapság sajnos a folyamatos aktivitás és csinálás az értékelendő, az, ha nonstop elfoglaltak vagyunk újabb és újabb dolgokkal, ez pedig nem egészséges. Kiégéshez is vezethet.

Nem mindegy, mennyi ideig és mit csinálunk

Viszont szokást csinálni a bed rottingból nem jó ötlet. Az sem jó, ha valakinek már csak ez jelenti a kikapcsolódást. A személyes, élő emberi kapcsolatok nagyon fontosak a mentális egészség megőrzéséhez. Vagyis a kevesebb ágyrohasztás több – mondják a szakik.

Ugyanúgy nem mindegy, mit csinálunk abban az ágyban. Mert ha csak a telót nyomkodjuk és görgetjük a közösségi oldalakat, az nem fogja az agyunkat pihentetni.

A hátrányok

Az ágyrohasztás és az alvás

Az ágy az alvás helye kellene hogy legyen. Ha ezt betartjuk, kisebb esély van arra, hogy álmatlanságban szenvedjünk. Mert ha valaki minden szabadidejét az ágyában tölti, folyton ott eszik, filmezik, akkor az agy nem fogja csak az alváshoz kötni.

Az ágyrohasztás és a depresszió

Van még egy igazság, ami az ágyrohasztás ellen szól. A súlyos depresszióban szenvedők amúgy is nehezen kelnek ki az ágyból, és van, hogy szinte az egész napot ott töltik. Ez azért van, mert fizikailag is kevés erejük van, nem nagyon érdekli őket a külvilág, vagy azok a dolgok, amiket amúgy korábban élveztek. Az ágyrohasztás ezen nem segít, sőt, a túl sok passzivitás visszaüthet, mert nem szedi ki a depresszióban szenvedőt a negatív spirálból.

Akkor mégis hogyan lehet ezt jól csinálni?

Először is érdemes olvasással, naplóírással, maximum egy film megnézésével, esetleg kis ágyjógával tölteni az ágyrohasztó időt.

Másodszor: itt is érdemes határokat húznunk, hogy mennyi ideig csináljuk. Mert annyira belefeledkezhetünk, hogy egy teljes nap is elmehet így, az pedig nem jó.

A harmadik: napi szokást csinálni belőle semmiképp sem ajánlott. És nem szabad, hogy ez legyen az egyetlen megoldás akkor, amikor túlterheltek, stresszesek vagyunk. (Health.com)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

A hét műtárgya: a szelfiző ördög

Botrányt okozott, mert túl cuki!

Mi az ördög az ördög?

A Sátán! Lucifer! A krampusz! Róla se feledkezzünk meg a karácsonyi várakozásban!