A BBC tavaly összeállította minden idők legjobb gyerekkönyveinek listáját. A felsorolásban szereplő száz könyv között számos olyan is van, ami nemcsak gyerekeknek érdekes és izgalmas, hanem a felnőttek is szívesen olvassák. Ha ilyen könyvekre gondolsz, rögtön a Harry Potter vagy a Gyűrűk ura juthat az eszedbe, pedig ezek be se kerültek a Top 10-be.
A listát 56 különböző országból származó 177 szakértő állította össze. Nem került be olyan könyv, ami eredetileg is magyar nyelven jelent meg, viszont több olyan könyv is van köztük, amiket magyar szakértők is ajánlottak. Többségben vannak azok a könyvek, amik ma már klasszikusnak számítanak, és generációk nőttek fel rajtuk. A legrégebben született alkotás a listán egy több mint kétezer éves szanszkritül megjelent indiai mesegyűjtemény. A legfrissebb pedig egy 2020-ban készült könyv, ami magyarul még nem jelent meg, de sorozat már készült belőle.
A száz legjobb könyv közül hetvennégy angolul jelent meg először, de a svéd gyerekkönyvek is jól szerepeltek, kilenc is van belőlük a listán.
A Top 10 minden kötete megjelent magyarul is. Te melyiket olvastad már közülük?
- Where the Wild Things Are (Maurice Sendak, 1963) – Ahol a vadak várnak
- Alice’s Adventures in Wonderland (Lewis Carroll, 1865) – Alice Csodaországban
- Pippi Longstocking (Astrid Lindgren, 1945) – Harisnyás Pippi
- The Little Prince (Antoine de Saint-Exupéry, 1943) – A kis herceg
- The Hobbit (JRR Tolkien, 1937) – A hobbit
- Northern Lights (Philip Pullman, 1995) – Északi fény, más néven Az arany iránytű
- The Lion, the Witch and the Wardrobe (C.S. Lewis, 1950) – Narnia krónikái, vagy Az oroszlán, a boroszkány és a ruhásszekrány
- Winnie the Pooh (AA Milne and EH Shepard, 1926) – Micimackó
- Charlotte’s Web (EB White and Garth Williams, 1952) – Charlotte hálója, ismertebb nevén Malac a pácban
- Matilda (Roald Dahl and Quentin Blake, 1988) – Matilda
A teljes százas listát itt tudod végigböngészni.