Halottas villamos? Prágában ilyen is volt!

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Írtunk már a budapesti tehervillamosokról, a Mukikról, sőt tehertrolikról is. Ma egy még különlegesebb járművet mutatunk be: a villamos halottaskocsit.

A temetkezés egy szakma és egy iparág, különösen amióta városok vannak. Persze a temetkezési vállalkozók diszréten működnek, nem szokták plakátokon hirdetni a legmenőbb koporsókat. De rengeteg a tennivaló a halál környékén. A halottat például el kell juttatni a temetőbe.

Ezt ma már kizárólag autókkal végzik, jellemzően nagyobb kombik szállítják a halottat a temetőig. Régen viszont nem volt elég autó. A már említett tehervillamosok is azért voltak fontosak, mert a villamoshálózat viszont megbízhatóan működött.

Prágában, Csehország fővárosában ezért merült fel a 20. század elején, hogy villamost használjanak halottszállításra. Mivel a legtöbben a kórházakban halnak meg, a villamosnak a kórház és a temető között kellett járnia. Az első világháború kezdetével (1914) megakadt a tervezés. Hamarosan megjelentek viszont a mentőautókat helyettesítő villamosok. Ezek a vasútállomásokról hordták a sebesülteket a kórházakba.

A háború végén aztán megvalósult a halottszállító villamos is. A feketére festett kocsi az egyik katonai kórház és a temető között közlekedett.

A villamost két részre osztották. Az egyikben utazott a koporsó és legfeljebb nyolc kísérő, meg a koszorúk. A másikban pedig a pap foglalt helyet. Lehetőség volt arra, hogy az egyházi búcsúztatást menet közben végezzék el.

A különleges járművet a csehek Fekete Máriának nevezték el. 1917-től 1919-ig működött, ezalatt 1042 halottat vitt végső nyughelyére.

A Fekete Mária sajnos nincs már meg. A háború után visszaalakították személyszállító kocsivá, később tolatómozdonynak használták, majd szétbontották. A képeken számítógépes grafikával keltették életre a kocsit. A cseh főváros amúgy nem az egyetlen volt, amely halottszállító villamost alkalmazott: működtek ilyenek az Egyesült Államokban és Olaszországban is.

Elektromos halottaskocsit egyébként Magyarországon is gyártottak, de az nem sínen közlekedett. Arról a történetről itt olvashatsz.

(Képek: Adam Bartas 3D-modellje)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Epilepsziás vagyok – olvasói levél

„Bármikor lehet rohamod, és meghalhatsz.”

Lesz-e baja Magyar Péternek a hangfelvételektől?

Vajon elnézik-e neki, hogy egy modortalan lókötő?