Pörgeted és pörgeted a hírfolyamodat, és egyszer csak azon kapod magad, hogy már eltelt fél óra? És úgy érzed, nem csináltál semmit. Nem vagy vele egyedül. A felmérések szerint egyre több ember függ rá a cél nélküli Instázásra, TikTokozásra, ragad a képernyő előtt. Átlagban napi két és fél órát töltünk ezzel.
Hiába jön szembe rengeteg infó, érhető el naponta 10 új sorozat és film a streaming-szolgáltatókon, a felmérések azt mutatják, hogy ennek ellenére
az emberek egyre jobban unatkoznak.
Az unalom pedig nem feltétlen a tétlenségből fakad, hanem abból, hogy az ember olyasmire vágyik, aminek van jelentősége, értelme, célja. De azzal, amit csinál nem kapja meg.
Egy amerikai tanulmány szerint világszerte nő az unalom. Sokkal többen és gyakrabban unatkoznak, mint 10 évvel ezelőtt. És főleg a tinédzserek érintettek.
A szakemberek abban egyetértenek, hogy nem lehet egységesen meghatározni az unalom növekedésének okát, hiszen mindenki más-más élethelyzetben van. De az egyik az, hogy egyre kevesebbet kapcsolódunk a személyes térben, inkább online tesszük. Ez pedig magányos érzésekhez és unalomhoz is vezet.
Még több okot is felsoroltak egy tanulmányból, amivel a közösségi oldalak túlhasználatát feltételezik az unalom-járvány mögött. Egyrészt a kütyük, appok, közösségi oldalak nagy részét arra fejlesztették ki, hogy fenntartsa a figyelmet. Például értesítésekkel vagy nekünk ajánlott tartalmakkal. Ez pedig a felaprózza a figyelmet, azaz nem tudunk egyvalamiben rendesen elmerülni. Másrészt a közösségi oldalaknak az a tulajdonsága, hogy mindenki a legizgibb dolgot osztja meg, akaratlanul is arra fele visz, hogy mindenki valami extrára vágyik. Csak abban érzi azt, hogy kiteljesülne, nő a FOMO. Minden más „uncsi”. A harmadik pedig a túl sok lehetőség elérhetősége. Így amink van, az nem lesz elég jó, az is uncsi lesz. Mert kéne a még jobb, a még szebb, a még izgibb.
A szakemberek ezért azt mondják, hogy az unalom elűzéséhez is hasznos lehet a digitális detox. Hogy ezt miként teheted meg, arról már korábban írtunk, ide kattintva eléred. Nem mellesleg a hobbikat is szeretjük, azokról a Micsináljak-sorozatunkban írunk rendszeresen. Csekkoljátok az appban a Micsináljak szóra rákeresve! (Psychology Today)