A 13-16 éves lányok fele csúnyábbnak érzi magát, ha felmegy az Instára vagy a TikTokra. Sokan ugyanis azt gondolják, hogy az a valóság, amit ott látnak, és ahhoz hasonlítják saját magukat. Ez abból a friss kutatásból derül ki, amit a magyar kamaszok internetes szokásai kapcsán készítettek. A kutatás azt is kimutatta, hogy a gyerekek többsége valamennyire tisztában van a rájuk leselkedő online veszélyekkel, de nem igazán tesznek semmit, hogy megelőzzék ezeket. A fiatalok például nem jól, vagy egyáltalán nem korlátozzák a nyilvánosan elérhető személyes adataikat.
A kamaszokat arról is kérdezték, hogy szerintük mi a legnagyobb előnye és kockázata a közösségi médiának. Az előnyök közt az egymással való kapcsolattartást és a szórakozást említették. Sokan azt is mondták, hogy innen tájékozódnak, hiszen könnyen és gyorsan hozzájutnak új információkhoz. A hátrányok közt a legtöbben az online bántalmazást, az adatlopást és a fiókfeltöréseket említették.
A kutatás szerint a leggyakrabban a Messenger és a TikTok alkalmazásokat használják a 13-16 évesek, ezeket követi az Instagram és YouTube, majd a Snapchat, míg a Facebook csak a hatodik leggyakrabban használt app.
A kutatás vizsgálta azt is, hogy mennyire érinti a fiatalok lelki és mentális egészségét a közösségi média. Azt találták, hogy a lányokra jóval nagyobb hatással van az, amit ott tapasztalnak. Míg a fiúk 18 százaléka, addig a lányok fele gondolta kevesebbnek vagy kevésbé szépnek magát azokhoz a fiatalokhoz képest, akiket az Instagramon vagy TikTokon látott. Az is kiderül, hogy a fiúk 17 százalékánál és a lányok 26 százalékánál fordult már elő, hogy szerkesztett, vagy magát boldogabbnak mutató képet posztolt a közösségi oldalaira, csak azért, mert hasonlókat látott a saját hírfolyamában.
Épp ezért különösen fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az ezeken az oldalakon látott képek többségét módosították, filterezték valamilyen módon, és azok legtöbbször nem a valóságot tükrözik. Ráadásul a többség csak a legjobb pillanatait osztja meg a többiekkel. (24.hu, nmhh.hu)