Ne félj nekikezdeni! A rajzolás alapjai

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Egy kispolgár arra volt kíváncsi, hogyan lehet megtanulni rajzolni. Sokaknak nem a legjobb emlék a rajzóra a suliban, így most olyan tippeket hoztunk, amikre egyáltalán nem kell rástresszelned. És amikkel nekikezdhetsz otthon is, magadtól a rajzolásnak.

Mielőtt belekezdenénk, az első és legfontosabb: nem kell tökéleteset alkotni. Főleg, ha hobbiként csinálod, de ha esetleg majd komolyabban szeretnél ezzel foglalkozni, akkor sem. Mindenki hibázik, főleg az elején. Sokszor. A második, és a legfontosabb:

gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Tényleg ezen múlik minden.

Na de mire lesz szükséged? Papírra (lehetőleg tömbben, vagy ha nem, akkor egy keményebb felületen, mint rajztábla, hogy ne csúszkáljon), puha radírra, hegyezőre és ceruzára. Első körben egy puhább és egy keményebb elég lesz. Vagyis mondjuk egy 2B-s és egy 6B-s. Nem kell rögtön megvenni a fél hobbiboltot.

És akkor lássuk a tippeket. Vannak alapvető készségek, amiket nem árt elsajátítani.

Az első a megfigyelés

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Hiába él a fejedben egy kép arról, mit szeretnél lerajzolni, a végeredmény általában nem olyan lesz. A kezdetekkor érdemes a fejből rajzolást kerülni. És olyasmiket lerajzolni, amik előtted vannak. És egyszerre csak egyet. Egy fa, egy pad, egy asztal, alma, bármi.

A formák felismerése

Ezt is lehet gyakorolni. Alaposan megfigyelni a tárgyak, emberek, állatok vonalait, formáját, felszínét. Érdemes a formát valamilyen ismert alakzathoz kötni. Például egy ember feje egy kör, haja hullámvonal, nyaka pedig henger. Hülyén néz ki először papíron? Nem baj! Később lehet majd alakítani. De ez is a gyakorlás része. Merthogy eleinte fontos, hogy

Ne merülj el a részletekben!

A formákkal gyakorolj először, ne kezdj el apróságokat kidolgozni a rajzon.

Miért fontosak a formák?

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Mert így lehet az összetettebb dolgokat majd átlátni. Ha megvan a formák begyakorlása, akkor jöhet a következő lépés: vázolj fel egy tárgyat több különböző szögből. Előtte határozd meg, mik a főbb geometriai alakzatok, amiből áll. Mert lehet, más lesz elöl, mint oldalt. A legegyszerűbb példa erre mondjuk ez a házikó:

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Elölről egy négyzet és háromszög. De oldalról már egy téglalap, és a tető pedig egy trapéz, nem háromszög. Az arányokat is megtanuljuk ezzel, hogy később minél valósághűbben adhassuk vissza a látottakat.

Árnyékok

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Kulcsfontosságú a rajzolásnál. Ez ad mélységet a képnek. A szabály pedig egyszerű: az árnyék a fény túloldalán van a tárgyon. Vagyis, ha a fényforrás a tárgy mögött van, akkor az árnyék előre esik, ha a jobb oldalon van, akkor a bal oldalra, stb. Érdemes azonos tárgyat más-más fényviszonyok, fénybeállítások mellett lerajzolni. Például, ha telibe világítunk egy tárgyat egy irányból, akkor éles árnyékot kapunk. Ha viszont valami megtöri a fényt, az árnyék lehet halványabb, életlen.

Az árnyékot főleg satírozással rajzoljuk, de vigyázz, ne legyen túl sötét, vagyis finoman satírozz azon a papíron!

És hogy konkrét gyakorló feladatot is adjunk:

  1. Ahogy írtuk, rajzolgass formákat. Kört, négyzetet, háromszöget, ötszöget, hatszöget, hullámokat, stb. Ezeket különböző méretben. Gyakorold az egyenes vonal húzást is. Ezt érdemes vállból végezni, csuklódat és könyöködet tartsd mereven. Először fura lesz, de meglátod, hatásos. A másik tipp: ha már elkezdted húzni az egyenest, ne állj meg, ne lassíts. Suhanjon az a ceruza!
  2. Ezután lehet belőlük alakokat rajzolni. A 21Draw példának hoz egy vicces békát, amit ti is kipróbálhattok. Az első feladat, hogy nagyjából belőjük, melyik része milyen alakzatra hasonlít. A szeme és a feje körökből és félkörökből áll, a teste ovális és hullámos vonalakból. Ha megvannak a főbb formák, lehet a finomításokon, részleteken dolgozni.
Forrás: 21-draw.com
Forrás: 21-draw.com

3. Ezután lehet a fényekkel és árnyékokkal játszani a fent leírt módon.

Ha mindezeket már eléggé begyakoroltad, utána kísérletezz különféle rajzolási technikákkal.

Az általunk leírt tippeken kívül persze van sok-sok tutorial a neten, főleg Youtube-on, amikből szintén lehet tanulni. Mi most kettőt ajánlunk, angolul vannak, de beállíthattok magyar feliratot hozzájuk. Ezeket ide és ide kattintva érhetitek el.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!