Ha megdörzsöljük vagy becsukjuk a szemünket egy sötét helyen, mindenféle furcsa dolgokat látunk: apró, csillagszerű foltokat, fényes kis kukacokat, mozgó, villanó hullámokat. Nehéz pontosan körülírni, hogy is néznek ki ezek, de legalább tudják a tudósok, hogy mitől vannak!
Az úgynevezett foszfénektől, vagyis amolyan fény-és színképektől. A szó is a görög phos (fény) és a phainen (megmutatni) összevonásából ered. Ezek a kis színképek a szem normális működéséhez tartoznak! Azért lépnek fel, mert a látórendszerünk lényegében sosem áll le, a szemeink nem kapcsolnak ki a sötétben.
Helyette gyenge belső jeleket hoznak létre, amik tulajdonképpen utánozzák a fényt. Ezeket a jeleket a szemünk hátsó részén lévő sejtek „gyártják”. Az örvények és a hullámok, amiket látunk, ezeknek a sejteknek az aktivitását mutatják.
A foltok azért lehetnek színesek, mert a szemünkben lévő, színeket érzékelő sejtek is mutatják ezt az aktivitást. Az agy pedig valahogyan értelmezi őket, de azt nem tudja, hogy ezeket a mintákat nem valódi fény hozta létre. Ezért hisszük, hogy színes fényeket és mintákat látunk, pedig nincsenek is ott. Illúzió!
Semmiképp ne próbálj direkt színkavargásokat kicsikarni: ne dörzsöld a szemed, ne nyomogasd (!!!) és ne erőltesd meg.
A villanó fényeket akkor is láthatjuk, ha köhögünk, vagy ha hirtelen felállunk. És akkor is, ha valaki megüti a fejét: „csillagokat lát”. Néha váratlanul is felbukkannak. A legtöbbször a színképek teljesen ártalmatlanok. Ha valakinél feltűnőbbé, gyakorivá válnak a minták, vagy hosszabb ideig fennmaradnak, az egészségügyi problémát is jelezhet, amivel érdemes orvoshoz fordulni. De ahogy már írtuk: az esetek nagy részében természetes jelenség.
Október a látás hónapja, ezért nemrég írtunk nektek arról, mitől „romlik” el a látás, és miért nem érdemes egész nap a képernyő előtt ülni.
Források: Cleveland Clinic. IFL Science. Kiemelt kép: Unsplash.