Szivárványszínekben pompázik egy tó a Yellowstone-ban – a szeméttől

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Sokan fel sem tudják mérni, mit okoznak azzal, ha teleszemetelik a környezetüket. A hónap elején az új-mexikói Carlsbad Caverns Nemzeti Park figyelmeztetést adott ki,

mert egy látogató egy zacskó Cheetost hagyott a barlang mélyén.

Ezzel nem csak az a baj, hogy bunkóság, hanem az is, hogy a nedves környezetben úgy elszaporodtak a sajtos chipsen a baktériumok és a gombák, hogy egy kisebb sokk érte a barlang ökoszisztémáját.

Hasonló dolog történt a Yellowstone Nemzeti Parkban a Morning Glory Pool-lal. Magyarul ez a Hajnalka-medence (nevét a tölcséres virágú növényről kapta). Ez a park egyik legnépszerűbb melegvizű forrástava, amit az évek alatt tönkretettek a turisták.

A forrás azért híres, mert szivárványszínű, középen kék és zöld, a szélén sárga és vöröses színű. Csakhogy a színkavalkád nagyrészt az emberek által bedobált szemét miatt alakult ki.

A medence régen és most. National Park Service photo by Rentchler / National Park Service photo by William Keller

A medencét még az 1880-as években nevezték el a liláskék virágról. A korai, 19. századi fényképek tanúsítják, hogy egykor szinte teljesen kék és viszonylag tiszta volt. A 20. század második felére azonban forrás számos új színt mutatott meg, köztük narancssárgát, sárgát és zöldet. Az amerikai földtani intézet szerint a színváltozást az okozta, hogy a látogatók érméket és köveket dobáltak a forrásba. De még kalapokat is találtak benne egyszer.

Az emberek által bedobált szemét a forrás alján telepedett meg és valamelyest akadályozta a forró víz áramlását. Ez pedig a hőmérséklet csökkenését okozta. A hőmérsékletváltozás felborította a medence ökoszisztémáját, így elszaporodhattak benne a baktériumok. Ezek apró rétegeket képeznek a vízben, amik aztán különböző módokon verik vissza a fényt.

Geology of the world and the Environment / Facebook

A forrást az 1970-es években már egyszer kitakarították. Némileg leengedték a meleg vizet, és kidobták belőle a lehető legtöbb szemetet. Rengetegen dobáltak bele aprópénzt, valószínűleg azért, hogy szerencsét hozzon nekik. A következő években újra és újra takarítottak a parkőrök, de 1991-ben rájöttek, hogy az eredeti kék szín már nem tér vissza.

A következő évtizedekben rendszeres volt a takarítás, egészen 1991-ig, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az eredeti kék színt már nem lehet helyreállítani.

A forrás egy régi képeslapon. Fotó: Yellowstone Insider

„Több tonnányi, valószínűleg több ezer érmét találtunk. A park főútja közvetlenül a forrás mellett vezetett. Ez magyarázza, hogy miért voltak az alján autóalkatrészeknek tűnő fémdarabok is” – mondta egy parkőr, aki ott volt az 1991-es nagytakarításon. Hozzátette, hogy rengeteg követ találtak, ami nem odavaló volt, és még néhány kalapot is, amik feltehetően az emberek fejéről repültek a forrás aljára.

A szakemberek kételkednek abban, hogy a tiszta kék szín valaha is visszatér, de szerintük ezt a kérdést csak az idő fogja megválaszolni. (IFL Science)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.