A nagy kérdés a húsról: enni vagy nem enni?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Borzasztó régen megy a vita arról, hogy együnk-e húst vagy sem. A vitába állatvédőktől kezdve orvosokig, környezetvédőktől a szakácsokig rengetegen beszálltak már. Az állatvédők azért ellenzik a húsevést, mert az állatok érző lények, és nekik is joguk van az élethez. Ráadásul az is a kérdésük, hogy ha nem eszed meg a kutyádat sem, akkor miért eszed meg a malacot, hiszen az is van olyan cuki. (Az más kérdés, hogy van még a világon olyan hely is, ahol megeszik a kutyát is, de ez egyre ritkább.)

Miért tabu megenni bizonyos állatokat a világ különböző tájain? Kép: Facebook/Beyond Carnism

Az orvosok arról vitatkoznak, hogy az egészség szempontjából mit jelent a húsevés. Kérdés, hogy a zsírokra, az állati fehérjékre szüksége van-e a szervezetnek. Okoz-e betegséget a húsfogyasztás? Illetve hogy a húsban található vitaminok és ásványi anyagok pótolhatók-e. A környezetvédők azért csökkentenék a húsevést, mert a hús előállítása óriási környezeti lábnyommal jár együtt, a nagyüzemi állattartás pedig jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz. A szakácsok és ínyencek pedig amiatt érvelnek a húsevés mellett, mert a csirkepörkölt és a bécsi szelet igencsak finom, és nehéz ezeket pótolni valami mással.

A helyzet az, hogy a húsevésről szóló vitában valószínűleg mindenkinek igaza van. És akkor ott vagy te, aki bizony szereted a párizsit, meg a hamburgert, és nem akarod ezeket titokban, a sötétben, lelkifuri mellett fogyasztani. Ráadásul azt sem te szabod meg, hogy milyen kaját adnak a menzán a suliban. Viszont szereted az állatokat is, félted a bolygót és szeretnél egészségesen is élni. Az otthon megszokott étrendet nagyon nehéz megváltoztatni, ráadásul sokszor érzelmi alapon is kötődünk bizonyos ételekhez. És vannak, akik nem tudják elképzelni az életüket hús nélkül. Az tehát nem biztos, hogy járható út, ha egyik napról a másikra felhagysz a húsfogyasztással. Ilyenkor talán a legokosabb és legegyszerűbb megoldás, ha a héten egy-két nap kihagyod a húsevést. Ez nem tűnik nagy dolognak, de nézzük, mi mindenre lehet ez hatással.

Ez a pizza sonka nélkül is finom. Kép: Pixabay

Jót teszel a környezetnek

Egy nemrég kiadott jelentés szerint ha a hamburgerben a húst szójafehérje alapú húspogácsára cseréljük, ez 98 százalékkal csökkenti a hamburger előállításának üvegházgáz-kibocsátását, és 97%-kal csökken a burgerhez szükséges földterület nagysága is. Ez hatalmas különbség. Ráadásul azt is kimutatták, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásért 11-20 százalékban a hústermelés a felelős. Azzal tehát, ha csökkented a húsevést és ezt veled együtt még sokan megteszik, rengeteget tettél a környezetért.

Jót teszel az állatoknak

Ma a nagyüzemi állattartás ellen az is a nagyon fontos érv, hogy az állatok szűk, zárt helyen, méltatlan körülmények közt élnek. Gyorsan felhizlalják őket, ehhez pedig sokszor mesterséges adalékokkal dúsított takarmányt használnak. Ezzel szemben kimutatták, hogy a tudatosabb vásárlók, akik ritkábban esznek húst, inkább azokat a húsokat keresik a boltokban, amikhez az állatokat szabadon tartották. Ezek az állatok látnak napfényt, egészségesebb takarmányt esznek, kapirgálnak, szaladgálnak és boldogan élnek, amíg… Az ilyen állatok húsa jóval drágább, de mivel ritkábban eszi az ember, a költség mégis csökken.

Szabadon tartott csirkék. Kép: Pixabay

Jót teszel magadnak

Az orvosok abban egyet szoktak érteni, hogy a húsevés csökkentése biztosan nem árt a szervezetnek. A növényi alapú élelmiszereket általában könnyebben emészti az ember. Ha pedig beiktatsz az életedbe olyan napokat, ahol a táplálékot kizárólag zöldségekből, gyümölcsökből és gabonákból viszed be a szervezetedbe, akkor pont ennyivel nő a rost- és vitaminfogyasztásod, ami kimondottan jót tesz a testednek.

Na de mit szólnak a szakácsok?

Egyre több olyan élelmiszer van, ami pótolhatja a húst, és ami nemcsak a tápanyag-tartalmával, hanem az ízével és állagával is megtévesztésig hasonlít a húsra. Ezeket növényi alapanyagokból, laboratóriumban állítják elő.  És bár Magyarországon és a világ nagy hústermelő országaiban is óriási az ellenállás a műhússal szemben, a jövő mégis ez lesz. Nagyon gyorsan fejlődik a technológia, egyre több ország ismeri fel, hogy az élelmiszeripar működhet élő állatokból kinyert hús nélkül is. És már működnek olyan éttermek is a világon, ahol műcsirkéből készül a vacsora.

Műcsirke a wokban egy szingapúri étteremben. Kép: Facebook/GOOD Meat

De ha a műhús nem hozott lázba, ne izgulj, azért évezredekig elvolt a konyhaművészet enélkül is. Rengeteg olyan konyha létezik, például az indiai, ami hagyományosan vega. És számos olyan hétköznapi, magyar étel is van, amit gyakran eszel, de eddig nem is gondoltál bele, hogy az bizony növényi alapú. Ha a héten néhányszor inkább eszel lecsót vagy káposztás tésztát a megszokott hambi helyett, már jót tettél vele mindenkinek.

(Forrás: qubit.hu, nature.com)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

A hét műtárgya: a szelfiző ördög

Botrányt okozott, mert túl cuki!

Mi az ördög az ördög?

A Sátán! Lucifer! A krampusz! Róla se feledkezzünk meg a karácsonyi várakozásban!