Wolfgang Amadeus Mozart, a világ valaha élt egyik leghíresebb zeneszerzőjének eddig ismeretlen zeneművére bukkantak egy német könyvtárban. A darabot akkor fedezték fel, amikor azt a katalógust akarták újra kiadni, ami Mozart összes darabját tartalmazza. A darab valamikor az 1760-as évek második felében készült, ez azt jelenti, hogy a kis Mozart nagyjából annyi idős lehetett, mint ti most. Mozart ugyanis 1756-ban született.
A darab hét vonóstrióra írt minitételből áll, és nem hosszabb, mint 12 perc. A most megtalált kották nem is eredetiek, hanem egy 1780-ban készült másolat lehet. Barna tintával írták meg, és minden tételt külön bekötöttek.
A darabot egyelőre az „Egészen kis éji zene” néven emlegetik. A napokban bemutatták Mozart szülővárosában, Salzburgban, a világpremierre pedig szeptember végén kerül sor Lipcsében.
Mozart nagyon korán, mindössze hatévesen kezdett zenéket komponálni, csodagyereknek számított, akiért Európa-szerte rajongtak. Több koncertútja volt, számos előkelőség és uralkodó előtt zenélt, de a feljegyzések szerint a kis Mozartot ez nem terhelte meg. Sőt, állítólag nagyon is élvezte a kitüntetett figyelmet. Nagyon termékeny zeneszerző volt, az 1770-es évek végére már több mint 300 zenedarabot írt. Így nem kizárt az sem, hogy vannak még olyan darabjai, amik valamelyik könyvtár mélyén porosodnak. (guardian.com)