A jégkrémevésnek és a buborékfújásnak tananyagnak kellene lennie, mondják a tudósok

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Egy brit kémikusokból, fizikusokból és biológusokból álló szervezet ajánlásokat tett közzé arról, hogy hogyan kellene megújítani az általános iskolai tantervet. Szerintük súlyos egyenlőtlenségek vannak a természettudományos-, a technológiai-, a mérnök- és matekoktatásban. Ugyanis csak kevés gyereknek adatik meg, hogy ezeken a területeken kézzel fogható tapasztalatokat szerezzen. Például kevesen élnek kertes családi házban, kevesen tudnak kirándulni a természetben és így tovább.

Azt szeretnék, ha a tanárok megmutatnák a gyerekeknek, hogy a tudomány menő dolog, és segítenék őket abban, hogy meglássák, hogyan léphetnek kapcsolatba a természettudománnyal az őket körülvevő világban.

Szerintük ezt úgy lehetne a legjobban elérni, ha bizonyos tevékenységeket beillesztenének az általános iskolai tantervbe. Ilyen tevékenység például: a jégkrémevés, a pocsolyában ugrálás, a buborékfújás, a jéggel, hóval való játékok. Úgy vélik, ezek a dolgok könnyen megtaníthatják a gyerekeknek, hogy hogyan változik a víz halmazállapota.

Fotó: Unsplash

Ajánlják továbbá a diákoknak a farmok látogatását, a növények termesztését, a szemét újrahasznosítását. Szerepel az ötletek között az árnyékokkal való játék, a kenyérdagasztás, az ásás és a hangszeres játék.

Az egyik tudós, aki oktatáspolitikai szakértő is egyben, arról beszélt: a gyerekeknek legkésőbb 11 éves korukra meg kellene érteniük, hogyan működik a hőmérséklet, és hogyan változtatja meg a dolgokat a melegítés és a hűtés. „Mi lehetne jobb kellék egy tanár számára ennek bemutatásához, mint egy jégkrém? Az ehhez hasonló tudományos tapasztalatok segítenek a gyakorlatias tanulásban, ezért úgy gondoljuk, hogy a tanterv részét kell képezniük.”

A szakértők szeretnének segíteni abban, hogy az általános iskolai természettudományos tanterv a lehető legátfogóbb legyen, a diákok pedig kézzelfogható tapasztalatokat szerezzenek arról, hogyan működik a tudomány a mindennapokban. Szerintük a valós életből vett tárgyak használata életszerűvé teheti a természettudományt minden gyerek számára, függetlenül attól, hogy milyen háttérrel rendelkeznek.

Te mit szólsz a tudósok ötletéhez? Szívesen tanulnál ilyen dolgokat a suliban? Írd meg nekünk a véleményedet a belső üzenetküldőben!

Forrás: Sky News, Royal Society of Chemistry

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Három villámgyors és egyszerű karácsonyi süti

Egy mézeskalácsos, egy kávés és egy narancsos finomság.

Nem vagy egyedül, ha túl nyomasztónak érzed a karácsonyt

Sokféle érzés árnyékolhatja be az ünnepeket.

Hajóbaleset történt Budapesten

Bárkák ütköztek a parti hajóknak a Margit hídnál.