A tizenévesek között is sok olyan fiatal van, akik nem félnek kiállni számukra fontos ügyek mellett. Még ország- és világvezetőkkel is szembeszállnak, ha úgy érzik, nem hallják meg a hangjukat. Egy szebb és jobb, élhetőbb világért küzdenek. Bemutatunk nektek közülük párat, lehet, hallottatok is már róluk.
Malála Júszafzai
Még csak 26 éves, de 17 éves korában Nobel-békedíjat kapott a lányok tanuláshoz való jogáért folytatott küzdelme miatt. Sajnos a mai napig vannak olyan országok, ahol ez nem jár a nőknek. 2012-ben, 15 éves korában szélsőséges iszlám vallási aktivisták, tálibok rálőttek, amikor egy iskolabuszon utazott. Az ok: már akkor a lányok tanuláshoz való jogáért szólalt fel az interneten. A Szvat-völgyben élt, ami a tálibok fennhatósága alá került és akik rögtön bezárták a lányiskolákat. Mikor később a pakisztáni hadsereg visszafoglalta a területet, Malála újra járhatott suliba, de célpont lett a tálibok szemében. A támadásban súlyos sérüléseket szenvedett, de túlélte. Pakisztánból Angliába költözött és elkezdte küzdelmét, létrehozva egy alapítványt, a Malala Fundot a céljaiért. Malálat ide kattintva tudod követni Instagramon.
Greta Thunberg
Greta akkor lett ismert, amikor 15 évesen, 2018-ban úgy döntött, hogy péntekenként nem megy iskolába és helyette egész nap a svéd parlament előtt fog sztrájkolni. Elmondása szerint 8 éves korában hallott először a klímaváltozásról, és azóta féltette a bolygó és az emberiség jövőjét. A sztrájkjával híres lett, az ENSZ előtt is mondott beszédet. Repülővel nem közlekedik, volt, hogy Londonból egy vitorlás hajóval ment el New Yorkba egy klímakonferenciára. Mozgalma a pénteki sztrájkjai miatt a Fridays for Future nevet kapta (Péntekek a Jövőért). Greta rengeteg új aktivistát inspirált (ihletett meg), akik azóta külön mozgalmakat is szerveznek. Minden pénzt, amit pályázatokon nyer, az ügyére fordítja. Nem mellesleg sokat beszél a mentális egészség fontosságáról, és arról is, hogy ő maga is autizmussal (azaz az átlagtól eltérő idegrendszeri fejlettséggel) él. Gretát ide kattintva tudjátok követni az X-en.
Thandiwe Abdullah
Az amerikai fiatal 17 évesen megszervezte a Black Lives Matter (BLM) ifjúsági ágát, miután az egyik tüntetésen spontán beszédet mondott a 17 évesen rendőrök által meggyilkolt Trayvon Martin emlékére. A BLM a feketék egyenlő bánásmódjáért küzdő civil mozgalom. Azután alakult, hogy számos színesbőrű amerikai rendőri brutalitás áldozata lett. Thandiwe segített kidolgozni egy iskolai érzékenyítő programot is, amit hivatalosan is beemeltek az amerikai oktatási tananyagba. Ezenkívül sikerült elérnie, hogy fejezzék be a Los Angeles-i iskolákban a főleg fekete diákokat érintő, véletlenszerű rendőri motozásokat. A TIME magazin 2018-ban a világ 25 legbefolyásosabb tinijei közé sorolta. Közösségi oldalain nem túl aktív.
Amika George
Az indiai felmenőkkel rendelkező, brit születésű Amika évek óta a menstruációs szegénység ellen küzd az Egyesült Királyságban. Kampánya, a Free Periods hatására a brit kormány pénzügyi hozzájárulást ad a középiskoláknak, hogy menstruációs termékeket vásároljanak a rászoruló diáklányoknak. Amika is szerepelt a TIME magazin legbefolyásosabb tinédzsereinek listáján. Mozgalmáról ide kattintva olvashattok angolul.