Újfajta űrruhát fejlesztettek ki az amerikai Cornell Egyetemen. Az új ruha képes arra, hogy ivóvízzé alakítsa a pisit. Ez azért nagyszerű találmány, mert az űrhajósok eddig csak legfeljebb egy liter vizet tudtak magukkal vinni az űrsétákra a ruhájukban lévő tasakban. Most viszont akár 24 órán keresztül is az űrhajón kívül lehetnek.
A módszert a kutatók a Dűne-filmekből lesték el. A ruha a pisit 5 perc alatt átszűri és ivóvízzé alakítja. Annyira jól állnak a kutatások, hogy akár néhány éven belül hozzáférhetnek az űrhajósok ehhez a ruhához.
![](https://www.kispolgar.com/wp-content/uploads/2024/07/astronaut-6947813_1280-1024x683.jpg)
A Nemzetközi Űrállomáson már eddig is használtak pisit és izzadságot újrahasznosító ruhákat, de az űrhajósok nem szerették. Azt mondják, hogy azon kívül, hogy kényelmetlen, még nem is biztonságos, ugyanis ezek itt-ott szivárognak. Ez pedig még az űrben is igen kellemetlen. Sőt, volt olyan űrhajós, aki meg is betegedett miatta. Épp ezért jó hír ez újfajta technológia, amit a tervek szerint 2026-ban, a NASA Artemis-3 expedíciója során fognak élesben tesztelni, a Hold déli pólusán. Addig pedig az egyetem teszteli. Ehhez legalább 100 önkéntest keresnek, akik súlytalanságot szimuláló környezetben fogják először kipróbálni az űrruhát, és inni, amit „termelnek.” Egészségükre. (theguardian.com)